تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: بهرام نجف پور |
پنجشنبه 18 مهر 1392 |

یکی از مباحث اساسی پژوهش های آب و هواشناسی بحث روش تحقیق است. روش تحقیق با طرح تحقیق یا شناسنامه تحقیق متفاوت است. طرح تحقیق چهارجوبی است که پژوهش در قالب آن صورت می گیرد. روش تحقیق  یکی از اجزای طرح تحقیق است. شاید با کمی اختلاف نظر مراحل زیر را بتوان به عنوان اجزای اصلی یک تحقیق علمی برشمرد.

1- بیان مساله

2- تعریف موضوع

3-اهداف و ضرورت تحقیق

4- سوال ها یا فرضیات تحقیق

5- جامعه آماری و روش نمونه گیری

6- روش های جمع آوری داده ها

6- روش تحلیل داده ها

7- روش تحقیق (روش نتیجه گیری)موارد فوق مهمترین مراحل انجام یک پژوهش علمی است. در بین مراحل فوق سه روش دیده می شود که جای تامل دارد. روش های جمع آوری داده ها، روش های تحلیل داده ها و روش های تحقیق. روش های مرسوم جمع آوری داده ها را در یک تقسیم بندی کلی به دو روش کتابخانه ای(آرشیوی، اسنادی) و روش میدانی( پرسشنامه، مصاحبه، پیمایش، اندازگیری و.... ) می توان تقسیم نمود. روش های تحلیل داده ها، تکنیک های توصیفی، تصویری، ترسیمی و آماری برای رسیدن به اهداف پژوهش است. با این تعریف، تکنیک های همبستگی، رگرسیون، فازی، شبکه های عصبی، مدل آریما، تحلیل عاملی و خوشه ای، روش میانیابی کریجینگ، حتی یک عکس و فیلم و نقشه های خروجی سامانه اطلاعات جغرافیایی و .... در زمره روش های تحلیل قرار می گیرند. متاسفانه در بعضی مواقع در شناسنامه پایان نامه های تحصیلات تکمیلی شاهدیم دانشجویان عزیر این روش را بعنوان روش تحقیق نام می برند. منظور از روش تحقیق، روش نتیجه گیری از نتایج یا خروجی روش های تحلیل به منظور رسیدن به جواب سوال یا رد و اثبات فرضیه های پژوهش می باشد. روش های مرسوم تحقیق در پژوهش های علمی از جمله تحقیقات آب و هواشناسی روش توصیفی، تجربی(استقرائی) و استنتاجی(قیاسی) می باشند. بنابراین همبستگی روش تحلیل است نه روش تحقیق، و روش تحقیق چهارچوبی برای نتیجه گیری است. آیا روش های تحقیق دیگری غیر از روش های سه گانه مذکور سراغ داریم؟ ایا روشی بنام روش تحلیلی برای انجام پژوهش های آب و هواشناسی داریم؟ یا روش تحلیل بخشی از طرح تحقیق است؟

بنظر اینجانب اگر اقلیم شناسی یک علم است که هست و دیدگاه علمی مهمترین روش انجام پژوهش های علوم مختلف است، باید بپذیریم که روش تحقیق در مطالعات آب و هواشناسی نیز مانند سایر علوم است. هر چند مفاهیم و مصداق های آن متفاوت است. شاید در محضر پیشکسوتان و صاحب نظرات قدیم و جدید طرح این بحث ها زیره به کرمان بردن باشد، اما از آنجائی که بخش عمده ای از مخاطبان این وبگاه دانشجویان عزیر می باشند، این بحث که به نظر نگارنده یک از مباحث اساسی علم آب و هواشناسی و نیاز روز دانشجویان تحصیلات تکمیلی است، گشودم تا دیگران بر غنای آن بیفزایند و مراد حاصل گردد.

این بحث ادامه دارد.....برچسب ها : بهرام نجف پور ,

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات