تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
دوشنبه 31 شهریور 1393 |

همیشه معتقد بوده ام كه دانش جغرافیا و جغرافیدانان ، در  شكل گیری تمامی تمدنهای بزرگ گذشته از پایه گذاری آن تمدن گرفته تا برنامه ریزی و توسعه جوامع بشری بر مبنای آن فرهنگ و تمدن ،نقش اساسی و ویژه ای را ایفا نموده اند ودانشمندان جغرافیدان در گذشته از جایگاه و شان اجتماعی خاصی برخوردار بوده اند كه شاید مرور مختصری بر كتب مختلف تاریخ و تمدن و یا كتاب فلسفه جغرافیای مرحوم زنده یاد، پروفسور شكویی شاهدی بر این مدعا باشد.از مخاطبین محترم خواهشمندم  كه حتما دیدگاهایشان را در خصوص ابعاد مختلف این موضوع مطرح فرمایند

متاسفانه  امروزه به دلایل مختلف  - كه پرداختن به آنها خارج از حوصله این مطلب می باشد و مایلم كه مخاطبین محترم به آن بپردازند -  دانش پایه ، بنیادین و در عین حال بسیار كاربردی و توسعه ای جغرافیا ، آن شان و منزلت تاریخی ، باستانی ، توسعه ای و كاربردی خود را از دست داده است بدانگونه كه دیگر كمتر جغرافیدان یا دانشجوی جغرافیایی را می توان پیدا نمود كه به رشته خود افتخار نماید و دیگران را به ورود به این رشته تشویق و رهنمون گردد كه متاسفانه این روند، چشم انداز مناسبی را برای آینده دانش جغرافیا رقم نخواهد زد.

به نظرم آمد كه مناسب است از سوی متولیان امر،یك روز بنام روز جغرافیا نامگذاری گردد و یا یك هفته بنام هفته جغرافیا در نظر گرفته شود ودر این هفته یك فضا سازی فعال و مناسب فرهنگی در سطح كشور (اعم از معرفی تاریخ و فلسفه علم جغرافیا، دانشمندان گذشته و معاصر علم جغرافیا ، توانمندیهای دانش جغرافیا در حل مشكلات مختلف كشور و ...) با استفاده از توان اساتید، محققان،دانشجویان، دوستداران دانش جغرافیا و فارغ التحصیلان شاغل در دستگاههای اداری بویژه صاحب منصبان تاثیرگذار در امر برنامه ریزی كشور صورت پذیرد.

 طبیعتا بعد از چندین سال متوالی ، جایگاه این رشته و فارغ التحصیلان آن در سطح كشور ارتقاء یافته و قدمهای مثبت بسیار ارزنده ای برداشته خواهد شد.

بدیهی است كه همكاری، همیاری ، همراهی و همدلی تمامی دانشكده های جغرافیای سطح كشور ، انجمن های علمی و مراكز صنفی مرتبط و ... در این زمینه امری ضروری و غیر قابل اجتناب می باشد.

واما اینكه چه روزی مناسب است كه بنام روز جغرافیا نامگذاری گردد پیشنهاد حقیر روز دحوالارض(25 ذی القعده) می باشد چرا كه روز 25 ذی‌القعده در تقویم آفرینش هستی از مهم‌ترین رویدادهایی است که به وقوع پیوسته است، چرا که در این روز سر آغازی برای حیات بشر و آغازی برای تولد زمین است که با گسترده شدن نخستین قطعه خاکی زمین از زیر قبله‌گاه عالم، پیام توحید در سرتاسر جهان مخابره شدوخداوند کعبه را نخستین بیت و نقطه جغرافیا برای اجرای سیاست جغرافیایی خود تعیین نمود «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ».


هرچند كه مبنای این روز بر حسب تاریخ قمری می باشد منتها چون بزرگترین مولفه علم جغرافیا كه همانا مطالعه زمین بعنوان یك مكان جغرافیایی است در این روز گسترده شده است روز بسیار مناسبی برای روز جغرافیا خواهد بود مضاف  بر اینكه به دلیل تقدس خاص این روز از سوی جامعه نیز استقبال خوبی خواهد شد.
البته  نگارنده، اصراری بر نامگذاری این روز بنام روز جغرافیا ندارد منتها معتقداست كه حتما بایستی یك روز تحت این عنوان در تقویم كشور داشته باشیم چرا كه تقویم خود نیز یك منشاء جغرافیایی دارد و اگر چنین روزی لحاظ شده است كه نگارنده از آن بی خبر است بایستی پررنگ گردد و از ظرفیتهای خاص آن حداكثراستفاده به عمل آید.

عرایضم را با تعریف جغرافیا به قلم  مرحوم زنده یاد، پروفسور گنجی كه در پاسخ به سوال دكتر شكویی ارائه فرموده اند مزین ، معطر و مختومه می نمایم:دوست محترم آقای شکوئی: 

از من خواسته اید جغرافیا را تعریف کنم و مرا با مشکلی که هر جغرافی دان با آن روبروست مواجه فرموده اید.  بطوری که می دانید مکتبهای مختلف تعاریف متفاوتی از این علم پیشنهاد کرده اند.به نظر من با توجه به جمیع آن تعاریف، می توان جغرافیا را بدین صورت تعریف کرد:

 جغرافیا آن قسمت از دانش بشری است  که از مشخصات مناطق و نواحی مختلف زمین و پراکندگی پدیده های گوناگون سطح زمین اعم از طبیعی و انسانی و بالاخره از روابط انسان و محیط که خود باعث بوجود آمدن پدیده های انسانی است و نیز از روابط متقابل پدیده های فوق بحث می کند.

 چون همیشه جغرافی دانی نتوانسته است تعریف جامع و کاملی که مورد قبول همه باشد عرضه کند نواقص احتمالی در تعریف جغرافیا به صورتی که در قسمت فوق عنوان شد چیز تازه ای نخواهد بود.


مایلم دوستان گرامی  اعم از اساتید بزرگوار، دانشجویان و مخاطبین محترم برنامه نظراتشان را در این زمینه اعلام فرمایند كه قطعا ارائه این دیدگاهها خدمت بزرگی به دانش وزین جغرافیا خواهد بود.
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات