تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالادر پیش بینی های چند روزه هدف پیش بینی وضع هوا و آگاهی از چرخش های جوی در چند روز آینده است؛ در حالیكه در پیش بینی های دهه ای هدف پیش بینی اوضاع اقیانوس ها و آگاهی از جریان های اقیانوسی بین یك تا ده سال آینده می باشد. . . .


در هر دو موردنیاز به دانستن حالت حال حاضر سیستم هستیم؛ به ویژه وضع هوا و سطح خشكی های زمین برای پیش بینی چند روزه و وضع اقیانوس ها در پیش بینی های دهه ای. منظور از پیش بینی دهه ای پیش بینی های یك تا ده سال می باشد. پیش بینی های دهه ای با استفاده از مدل های به روز اقلیمی كه توانایی مدل سازی تحول زمانی چهار مولفه بنیادین سیستم اقلیم یعنی جو، اقیانوس،‌خشكی و یخ كره را دارا می باشند، تهیه می شوند. معادلات فیزیكی به كار رفته در مدل های پیش بینی دهه ای همان معادلات مربوط به مدل های تغییر اقلیم هستند. مثلا در مورد مدل پیش بینی دهه ای مركز هادلی انگلیس، مولفه جوی آن همان مدل به كار رفته در پیش بینی های روزانه می باشد. از آنجا كه اجرای یك پیش بینی دهه ای از حالت حاضر سیستم اقلیم آغاز می شود لذا غلظت گازهای گلخانه ای و هواویزها در شروع اجرا برابر غلظت مشاهداتی آنها در نظر گرفته می شود و در سال های آتی مقادیر برآورد شده به مدل خورانده می شود. بنابراین در پیش بینی های دهه ای بحث سناریوهای انتشار مطرح نمی شود.  موضوع سناریوهای انتشار فقط در مدل سازی های تغییر اقلیم به كار می رود.

اقیانوس ها در اندركنش قوی با جو هستند بنابراین اوضاع  اقیانوس ها می تواند موجب تغییر الگوهای جوی مانند النینو و لانینو شده و الگوی بارش و دمای سطح زمین را تغییر دهد. تاثیر برخی پدیده های اقیانوسی بر وضع هوای زمین تا حدودی زیادی شناخته شده است. مثلا پدیده های النینو، لانینو و تغییرات چند دهه ای اقیانوس اطلس می توانند دمای متوسط زمین را حدود 0.1 درجه سلسیوس تغییر دهند و یا الگوهای بارشی شناخته شده ای را در برخی مناطق كره زمین موجب شوند.

مركز هادلی انگلیس نتایج برخی پیش بینی های دهه ای خود را منتشر كرده است. برای مشاهده پیش بینی میانگین بارش و دمای سال 2014 كره زمین بر روی این لینك كلیك كنید. ازهمین لینك می توانید میانگین بارش و دمای دوره 2018-2014 را هم مشاهده كنید. مثلا شكل زیر بارش پیش بینی شده برای دوره 2018-2014 را با استفاده از مدل های گوناگون پیش بینی فصلی نشان می دهد. نتایج نشان می دهند علیرغم ضعف هایی كه هنوز در این حوزه وجود دارد اما تحقیقات اخیر نشان از پیشرفت های نسبتا مناسب در صحت پیش بینی ها – بخصوص در مناطق حاره ای - می باشد.

منبع:

http://www.metoffice.gov.uk/research/climate/seasonal-to-decadal/long-range/decadal-fc

http://www.metoffice.gov.uk/research/climate/seasonal-to-decadal/long-range/decadal-multimodel
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات