تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: سعید جوی زاده |
جمعه 5 دی 1393 |


تغییر اقلیم و گسترش بیشتر  بیماری ها

آنفولانزای مرغی،وبا،ابولا،سل،آسم و..به احتمال زیاد در نتیجه تغییرات اقلیم رو به گسترش می باشند.اگر چنین بیماری هایی کنترل و پیشگیری نشوند شاید تبدیل به فاجعه ای بزرگ در آینده خواهند شد.در دوران تغییرات اقلیمی ما شاهد یک نوع تغییر در توزیع جغرافیایی بیماری های هستیم .در بعضی مناطق جغرافیایی رو به کاهش و در بعضی مناطق دیگر رو به افزایش می باشند.

باید شبکه ای از نظارت در سطح جهانی برای پیش گیری از چنین بیماری هایی ایجاد شوند.

 


آنفولانزای مرغی:

اگر این بیماری کنترل نشود در آینده باعث مرگ میلیون ها اردک،غاز،مرغابی در سطح جهان خواهد شد.نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی باعث تشدید چنین بیماری شده و ضررهای زیادی به اقتصاد جهانی وارد خواهد کرد.

وبا:

باکتری این بیماری در آب های گرم بهتر تکثیر می یابد .در عصر گرمایش جهانی و با توجه به گرمتر شدن بیشتر آب و هواها این باکتری بطور عجیبی رو به گسترش است .

ابولا:

این ویروس به انسان و دیگر پستانداران منتقل شده و باعث تب،استفراغ شدید و سردرد و باعث مرگ می شود و درمان نیز ندارد.هنوز پزشکان دارویی برای درمان این ویروس پیدا نکرده اند.نتایج تحقیقات نشان می دهد که این ویروس در عصر جهانی تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی ظاهر شده و بیشتر در مناطقی دیده می شود که خشکسالی های مکرر و شدید وجود دارد.

انگل:

یکی از راه های رشد و گسترش این بیماری وجود آب و هوای گرم می باشد.با توجه به تغییرات اقلیم و گرم شدن آب و هواها ،متاسفانه کرم های انگلی و عفونی رو به گسترش هستند و هر ساله بر آمار آنها اضافه شده است و رو به افزایش می باشد .

طاعون:

تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی باعث گسترش این بیماری خواهد شد .کک های که باعث این بیماری می شوند در اب و هواهای گرم رو به افزایش هستند و پیش بینی می شود که اگر برنامه ای برای آینده در دست نباشد باعث گسترش این ویروس خواهد شد.

تب دره ای:

ویروس این بیماری از طریق پشه ها منتقل می شوند و باعث مرگ شتر ها ،گوسفندها،گاوها و بز ها خواهند شد.نتایج تحقیقات نشان می دهد که در عصر تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی این بیماری در بسیاری از مناطق جهان رو به افزایش است .

بیماری خواب:

ویروس این بیماری از طریق مگس ها به انسان منتقل می شوند.انسان بی حال شده و مرتب خواب به سراغش می آید.آنچنان بی حال و می خوابد تا اینکه باعث مرگ او می شود.با توجه به گرم شدن آب و هوا ها مگس های چنین بیماری رو به گسترش هستند.در آفریقا هر ساله بسیاری از انسان ها بخاطر این بیماری از بین می روند.

سل  و تب زرد:

نتایج تحققات نشان می دهد که این دو نوع بیماری نیز در سالیان اخیر و عصر تغییرات اقلیم رو به گسترش می باشند .در خشکسالی های شدید این دو نوع بیماری رو به گسترش می باشند

منبع:

http://www.scientificamerican.com/

 
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات