نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


پنجشنبه 28 مهر 1390 |

بشر امروز با چالش بزرگی به نام گرم شدن زمین مواجه است. اما از آنجایی كه هیچ چیز در علم صد درصد اثبات شدنی نیست، چگونه می‌توان گفت چنین چالشی وجود دارد؟
بشر امروز با چالش بزرگی به نام گرم شدن زمین مواجه است. اما از آنجایی كه هیچ چیز در علم صد درصد اثبات شدنی نیست، چگونه می‌توان گفت چنین چالشی وجود دارد؟

تا سال‌های زیادی حدس مشخص و واضحی وجود داشت كه دمای هوا در كره زمین در حال افزایش است و مجرم پشت پرده این اتفاق هم انسان است.

نائومی اورسكس، محقق تاریخ علم در دانشگاه كالیفرنیاست. چند سال پیش او 928 مقاله علمی را در مورد تغییرات جهانی آب‌و‌هوایی بررسی كرد و متوجه شد كه هیچ یك از آنها با این نظریه كه دخالت انسان سبب گرم شدن زمین شده مخالف نیستند. نتیجه بررسی‌های او در سال 2004 در نشریه ساینس منتشر شد.

هیئت بین دولتی تغییر آب و هوا (IPCC)، آكادمی ملی علم و چندین مجمع دیگر هم به طور غیرمستقیم بر این عقیده كه انسان عامل گرم شدن زمین است صحه گذاشتند.

گوین اشمیت، كارشناس اقلیم انستیتوی گودار وابسته به ناسا، می‌گوید: «ما درباره آنچه در حال روی دادن است مطمئن هستیم.»

اما حتی اگر اجماعی هم در این زمینه وجود داشته باشد، دانشمندان چگونه می‌توانند مطمئن باشند كه آنچه در حال روی دادن در كره زمین است به فعالیت‌های انسان بستگی دارد؟ چگونه می‌توانند بگویند كه توضیح دیگری در این زمینه وجود ندارد؟ همه ما از روزهایی خوانده‌ایم كه دانشمندان می‌گفتند زمین مسطح است. چطور می‌توان مطمئن بود كه دانشمندان این بار اشتباه نمی‌كنند؟

برخلاف گفت‌و‌گوهای رایج، دانشمندان هیچ‌گاه نمی‌توانند یك تئوری را "كاملا" ثابت كنند. علم تنها می‌تواند به بهترین دلیل برای توجیه اینكه جهان چگونه كار می‌كند برسد، نمی‌تواند آن را اثبات كند.

گرمایش جهانی به همان اندازه قابل اثبات است كه یكی شدن قاره‌های جهان در دنیای قدیم، نظریه تكامل یا بیماری‌زا بودن برخی باكتری‌ها قابل اثبات است.

اورسكس می‌گوید: «همه علوم می‌توانند اشتباه كنند. علم اقلیم‌شناسی هم در اثبات نظریه‌هایش نمی‌تواند به یك استانداردهای فانتزی و رویایی كه در دیگر علم‌ها هم وجود ندارد، برسد.»

در عوض روش‌ها و استانداردهای متفاوتی وجود دارند كه با كمك آنها مشخص می‌شود یك تئوری علمی قابل اعتماد است یا خیر. یكی از این استانداردها این است كه تا چه میزان یك تئوری می‌تواند اتفاقات پیش‌رو در آن زمینه را پیش‌بینی كند و نظریه گرمایش جهانی تاكنون ثابت كرده كه در این زمینه بسیار قابل اعتماد است!

اثرات وارد شدن مقادیر زیادی از دی‌اكسید كربن، یكی از مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای، به هوا اوایل قرن بیستم میلادی پیش‌بینی شده بود. یك شیمی‌دان سوئدی به نام سوانته آرهنیوس این نظریه را ارائه داده بود.

حتی در سال 1980 سوكی مانابا پیش‌بینی كرده بود كه نخستین اثرات وارد شدن دی‌اكسید كربن به جو و گرم شدن زمین را در قطب‌ها می‌توان دید.

همچنین در دهه 80 میلادی جیمز هنسن، اقلیم‌شناس ناسا پیش‌بینی كرده بود كه میانگین درجه حرارت كره زمین در 30 سال آینده (یعنی زمان حال) چه خواهد بود.

دانشمندان معتقدند مدل پیش‌بینی كه هنسن طراحی كرد، نمونه‌ای درخشان از پیش‌بینی در زمینه آب و هواست. در عین حال پیش‌بینی آن كسانی در گرمایش جهانی شك دارند درست از آب درنیامده است.

دلایل محكم

 به جز پیش‌بینی‌های درست، دانشمندان اقلیم‌شناسی مجموعه‌ای از مستندات را جمع‌آوری كرده‌اند كه سال به سال هم بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

اشمیت می‌گوید: «هم‌اكنون 20 گروه اصلی از مستندات وجود دارد كه ثابت می‌كند سیاره ما در حال گرم شدن است.»

با این حال كسانی هستند كه معتقدند گرم شدن زمین ربطی به انسان‌ها ندارد. ویلیام گری، كارشناس توفان‌ها یكی از این گروه دانشمندان است. او در سال 2005 میلادی در مصاحبه‌ای با نشریه دیسكاور گفت: «من مطمئن نیستم كه چیزی به نام گرمایش جهانی وجود دارد. زمین تاكنون بارها گرم شده است.»

او افزود: «در دهه 30 و 40 میلادی دما بالا رفت اما پس از آن در اواسط دهه 40 تا دهه 70 میلادی دوره‌ای از سرد شدن در زمین وجود داشت. از آن زمان تا كنون هم دما بالا رفته است. من معتقدم این جریانات ربطی به گرمایش جهان ندارد و آنچه در حال روی دادن است، تغییر در جهت گردش آب اقیانوس‌ها یا مسائلی از این دست است.»

ایزاك نیوتن در این زمینه حرفی دارد. او معتقد است اگر نظریه‌ای وجود داشته باشد كه بهترین تفسیر برای چند اتفاق جدا از هم باشد، آن نظریه احتمالا درست‌ترین آنهاست.

و تحقیقات نشان داده است كه بهترین نظریه برای گرم شدن میانگین دمای هوای كره زمین در این سال‌ها نظریه گرمایش حهانی و گازهای گلخانه‌ای است.

افسانه عصر یخ

یكی از معمول‌ترین بحث‌هایی كه درباره گرمایش جهانی و اثبات آن می‌شود این است كه دانشمندان پیش از این نظریه منجمد شدن كره زمین را بیان می‌كردند و حالا از گرم شدن آن سخن می‌گویند؟ كدام را باید باور كرد؟

حقیقت این است كه نظریه منجمد شدن كره زمین و عصر یخبندان هیچ‌گاه به طور كامل مطرح و اثبات نشد. در دهه 70 میلادی كه میزان آلودگی هوا بسیار بالا بود و روز‌به‌روز افزایش می‌یافت، اتفاقی در مناطق شهری افتاد. دمای هوا كاهش یافت. این كاهش دما تاثیر آنی آلودگی هوا بود.

در آن زمان دانشمندان گیج شده بودند كه چرا این اتفاق روی داده و باید به دنبال نظریه‌ای با نام عصر یخبندان رفت یا پیگیر نظریه گرمایش جهانی شد.

زمان زیادی طول نكشید كه این اثر موقتی از بین رفت و نظریه گرمایش جهانی بر عصر یخبندان غلبه كرد.

هیچ كس نمی‌تواند مدلی دقیق از آینده زمین و اثر گرمایش جهانی تصویر كند. همه چیز بستگی به انسان‌ها دارد. اینكه چه زمانی تصمیم می‌گیرند از آلوده كردن جو زمین دست بردارند و چه راهی برای كاهش دی‌اكسیدكربن‌های موجود در جو زمین انجام می‌دهند.

منبع : همشهریآرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic