نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالادرود

به نتایج آرای دوستان در خصوص گرایش های رشته آب و هواشناسی که نگاه میکنم

  گمان می برم باید یک نکته را یاد آوری کنم.


کدامیک از گرایش های آب و هواشناسی را برای آینده این علم مفیدتر میدانید؟

اقلیم شناسی كاربردی
29.52 درصد
(80 رای)
مخاطرات اقلیمی
10.7 درصد
(29 رای)
اقلیم شناسی سینوپتیك
12.55 درصد
(34 رای)
اقلیم شناسی ماهواره ای
12.92 درصد
(35 رای)
تغییرات اقلیمی
16.24 درصد
(44 رای)
اقلیم شناسی شهری
6.64 درصد
(18 رای)
اقلیم شناسی کشاورزی
11.44 درصد
(31 رای)
شرکت کنندگان 169 نفراگر اقلیم شناسی درختی باشد. این درخت چهار شاخه دارد که هر یکی بر روی دیگری رسته اند. این چهار شاخه به ترتیب عبارتند از اقلیم شناسی فیزیکی، اقلیم شناسی دینامیکی، اقلیم شناسی همدید و اقلیم شناسی کاربردی.

اقلیم شناسی فیزیکی به بررسی تابش و احوالات آن می پردازد. ترازمندی تابش موضوع اصلی این شاخه از اقلیم شناسی است. در همین شاخه است که مناطق مازاد انرژی در عرض های پایین و مناطق کمبود انرژی در عرض های بالا با هم مقایسه و بررسی می شوند.

تفاوت انرژی در عرض های بالا و پایین عامل برقراری جریان های جوی و اقیانوسی می شود. بررسی این حرکات و نیروهای دخیل در آنها موضوع دانش اقلیم شناسی دینامیکی است. از این رو اقلیم شناسی فیزیکی پیش نیاز اقلیم شناسی دینامیکی است.

اقلیم شناسی همدید مدعی است که بسیاری از رویدادهایی که در محیط سطحی یک منطقه رخ می دهند با گردش های جوی ارتباط دارد. در واقع اقلیم شناسی همدید وظیفه خود را شناسایی همین روابط می داند. پس اقلیم شناسی همدید بدون مراجعه به مبانی و نتایج اقلیم شناسی دینامیکی و اقلیم شناسی فیزیکی انجام نمی گیرد.

به کار گیری اصول و دستاوردهای اقلیم شناسی (فیزیکی، دینامیکی و همدید) در دیگر شاخه های دانش ( معماری، ترابری، کشاورزی، شهرسازی و ...) اقلیم شناسی کاربردی نامیده می شود.

روشن است که در اقلیم شناسی کاربردی پژوهشگر باید گذشته از احاطه بر دانش اقلیم شناسی (فیزیکی، دینامیکی و همدید) از دانش دیگری که قصد به کارگیری دانش اقلیم شناسی در آن دارد (معماری، ترابری، کشاورزی، شهرسازی) آگاهی داشته باشد.    

پس اقلیم شناسی کاربردی در راس دانش اقلیم شناسی است و این شاخه از اقلیم شناسی بر پایه اقلیم شناسی همدید استوار است و اقلیم شناسی همدید خود بر  اقلیم شناسی دینامیکی بنا شده و اقلیم شناسی دینامیکی نیز بر اقلیم شناسی فیزیکی استوار است.

بر این اساس دوستانی که به دانش شریف اقلیم شناسی کاربردی دلبستگی دارند راهی را برگزیده اند که نیازمند بیشترین مجاهدت ها است.ایشان باید بر اقلیم شناسی فیزیکی، دینامیکی و همدید تسلط پیدا کنند.

با آرزوی کامیابی برای همه دانش اندوزان
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات