تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
جمعه 6 آذر 1394 |


در حالی که نشست جهانی تغییرات اقلیمی تا چند روز دیگر در پاریس برگزار می‌شود و در آن هیأتی از ایران نیز حضور خواهد داشت، توجه‌ها به نقش ایران در گرمتر شدن زمین جلب شده است.

بهلول علیجانی، استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی تهران در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، با توضیح درباره معنای تغییرات اقلیمی یا دگرگونی‌های آب‌وهوایی، می‌گوید که تغییرات اقلیمی یک پدیده جهانی است، اما راه حل آن یک موضوع بومی و منطقه ای است.

چین و آمریکا به ترتیب بیشترین سهم را در تولید گازهای گلخانه‌ای جهان دارند، اما بر اساس گزارش‌ها، ایران با وجود تولید پائین ناخالص ملی، گاز گلخانه‌ای زیادی تولید می‌کند.

در حالی که بنا بر گزارش بانک تجارت جهانی، رتبه تولید ناخالص ملی ایران در میان کشورهای جهان در سال گذشته میلادی، بیست و چهارم بوده، اما این کشور رتبه هشتم را در تولید گازهای گلخانه‌ای داراست.

بهلول علیجانی، استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه خوارزمی تهران در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، با توضیح درباره معنای تغییرات اقلیمی یا دگرگونی‌های آب‌وهوایی، می‌گوید که تغییرات اقلیمی یک پدیده جهانی است، اما راه حل آن یک موضوع بومی و منطقه ای است.

وی با بیان این که پدیده گرم شدن زمین در کشورهای مختلف نشانه‌های گوناگونی از خود بروز می‌دهد، شیوه‌های محاسبه تأثیرات اقلیمی را نیز متنوع می‌داند.

به گفته بهلول علیجانی، تغییر اقلیم مادر خطرهاست. به گونه‌ای که برخی از اقلیم‌شناسان معتقدند این تغییرات آب و هوایی خطر وقوع زلزله را از آن میزان که اکنون ساکنان ایران را تهدید می‌کند بیشتر خواهد کرد.

با وجود خطرات بزرگ تغییرات اقلیمی در جهان و ایران، افکار عمومی و مسؤولان توجه چندانی به این خطرات ندارند و باید دید که حکومت و مردم ایران طی سال‌های آینده چگونه به تعهدات خود در این زمینه عمل می‌کنند.
آخرین مطالب

» کتاب پردازش تصاویر ماهواره ایی با MATLAB ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» کارگاه(رایگان): چگونه یک پژوهشگر موفق شوید ( چهارشنبه 17 خرداد 1396 )
» عنوان کارگاه(رایگان): پردازش تصاویر ماهواره ای در Arc MAP ( چهارشنبه 17 خرداد 1396 )
» مبانی آسیپ پذیری خشکسالی-سعید جوی زاده-عادل سلیمانی و سارا کاویانی ( سه شنبه 9 خرداد 1396 )
» چاپ کتاب"مقدمه ای بر اقلیم آسایش حرارتی و شاخص های آن" ( یکشنبه 20 فروردین 1396 )
» کتاب آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم ( شنبه 28 اسفند 1395 )
» تحلیل فضایی و پردازش داده های رقومی در مخاطرات محیطی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ توسط دانشگاه خوارزمی در شهر تهران استان تهران برگزار می شود. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» کتاب آب و هوای سینوپتیک ایران ( سه شنبه 3 اسفند 1395 )
» چاپ و انتشار کتاب آموزش کاربردی ENVI ( پنجشنبه 28 بهمن 1395 )
» "کتاب خشکسالی و حاصلخیزی خاک" ( چهارشنبه 13 بهمن 1395 )

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات