تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
دوشنبه 7 دی 1394 |

در سال 2015 جهان با فاجعه های طبیعی بزرگی روبرو بود. سیل، زمین لرزه و توفان در نقاط مختلف جهان که ویرانه های بسیاری برجای گذاشت.

به گزارش گروه علمی ایرنا، دویچه وله در گزارشی در روزهای پایانی سال 2015 به برخی از مهمترین این بلایا و فجایع طبیعی نگاهی انداخته که به شرح زیر است:


***بیداری آتشفشان پس از 43 سال
آتشفشان 'کالبوکو' در شیلی برای مدت 43 سال تا آوریل 2015 خاموش بود. با شعله ور شدن این آتشفشان عظیم، ساکنان تا شعاع 20 کیلومتری از منطقه به مکان دیگری منتقل شدند.
هیچ کس انتظار چنین آتشفشانی را در این منطقه نداشت. آتشفشان 'کالبوکو' با ارتفاع 2003 متر یکی از 90 آتشفشان فعال در شیلی است که در سال 2015 این منطقه را به وضعیت هشدار رساند.

*** زلزله ای که پایتخت نپال را جابه جا کرد
بر اثر زلزله نپال، پایتخت این کشور جابه جا شد. یکی دیگر از فاجعه های طبیعی که در سال 2015 به وقوع پیوست. حتی مردم در پایتخت هند هم این زلزله مهیب را حس کرده بودند. فاجعه طبیعی که هشت هزار و 800 کشته برجای گذاشت.

*** تخلیه جزیره در پی فعال شدن آتشفشان
فوران آتشفشان کوه سینابونگ در جزیره سوماترای اندونزی از دیگر فجایع طبیعی سال 2015 بود. نزدیک به 27 هزار نفر در پی افزایش فعالیت آتشفشانی این کوه، جزیره سوماترا را تخلیه کرده بودند. فعال شدن این آتشفشان کشته و زخمی در پی نداشت.

*** شعله های آتش در کالیفرنیا
آتش سوزی های متعدد در کالیفورنیا در سپتامبر 2015 موجب شد تا هزاران تن از ساکنان منطقه محل زندگی خود را ترک کنند و به مکانی امن پناه ببرند. این ایالت امریکا در سال 2015 با خشکسالی بی سابقه ای در صد سال اخیر روبه رو شد. هزاران خانه به دنبال این آتش سوزی ها طعمه آتش شدند.

*** توفان بی امان 'دوجوان'
توفان 'دوجوان' در سال 2015 یکی دیگر از فجایع طبیعی بود که با سرعت 119 کیلومتر در ساعت، به ایالت فوجیان چین رسید. این توفان در چین 400 خانه را ویران و 31 هکتار زمین را به زیر آب برد.

*** سیل مرگبار در هند
در این سیل مرگبار که در 100 سال اخیر بی سابقه بود، حدود 280 نفر کشته شدند. کارشناسان پدیده اقلیمی 'ال نینو' را عامل این وضعیت آب و هوایی اعلام کرده بودند که موجب به بار آمدن این فاجعه طبیعی شده بود.

*** زلزله ویرانگر افغانستان و پاکستان
در اکتبر 2015 یک زلزله قوی افغانستان و پاکستان را لرزاند. این زلزله در دو کشور، بخصوص در پاکستان، بیش از 400 قربانی گرفت. هزاران خانه در اثر این زلزله تخریب شدند.آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات