تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
دوشنبه 28 دی 1394 |

مدیر کل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی اعلام کرد: موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی در دریای خزر با امضای نمایندگان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران از 11 بهمن 1394 اجرا می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، بهزاد لایقی با اعلام لازم الاجرا شدن موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی در دریای خزر از 11 بهمن 1394 اظهار داشت: موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر سرانجام پس از 19 سال پیگیری مداوم از طرف سازمان های هواشناسی و آبشناسی کشورهای عضو، در مهر ماه 1393 (29 دسامبر 2014) در شهر آستراخان روسیه به امضاء پنج کشور ساحلی دریای خزر رسید و در آبان ماه امسال بعد از اعلام رسمی موافقت مجالس این کشورها، طبق بند 14 موافقت نامه پس از 90 روز در تاریخ 11 بهمن 94 نامه مفاد موافقت‌نامه اجرایی خواهد شد.

وی هدف اصلی این موافقتنامه را ایجاد و توسعه سامانه یکپارچه منطقه‌ای برای دستیابی به اطلاعات وضعیت دریای خزر و تبادل آن به منظور تأمین ایمنی حیات و توسعه پایدار فعالیت‌های اقتصادی در دریا برشمرد.
مدیر کل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی گفت: طبق مفاد این موافقت نامه، باید اقدامات لازم برای توسعه شبکه‌های دیدبانی ملی، شامل ایستگاه‌ها و پایگاه‌های مستقر در سواحل، جزایر و دهانه رودخانه ها در دریای خزر فراهم و حتی در صورت لزوم ایستگاه ها و یا پایگاه های جدید نیز ایجاد شوند.


وی با اشاره به مفاد دیگر موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر یادآور شد: ایجاد الزامات یکپارچه برای سامانه‌های ملی در زمینه جمع آوری، ذخیره‌سازی و پخش اطلاعات مربوط به وضعیت دریای خزر و ارتقای روش‌های ارزیابی و تجزیه و تحلیل جامع اجزای تشکیل دهنده تراز آب دریای خزر شامل شارها در لایه‌‌های مرزی جو و دریا از مفاد موافقت‌نامه است.

لایقی ادامه داد: همچنین تعیین اصول اولیه سامانه مشترک اطلاعات زمینی به عنوان نشان دهنده اطلاعات وضعیت دریای خزر، ارتقای روش‌های پیش بینی وضعیت دریای خزر شامل پیش‌بینی‌های نوسانات سطح آب با فاصله زمانی متفاوت، تهیه اطلاعات مرجع حاوی داده‌های تفصیلی (رژیمی و اقلیمی)، طراحی و گردآوری پایگاه داده های دیدبانی مربوط به وضعیت دریای خزر، از دیگر مفاد موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر است.
مدیر کل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی بیان کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر در این موافقت نامه نسبت به اعمال استانداردهای بین‌المللی شناخته‌شده سازمان جهانی هواشناسی، کمیسیون بین‌دولت‌های اقیانوس شناسی و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) برای روش‌های دید‌بانی ویژگی‌های آب و هواشناسی توافق کرده‌اند و انتخاب معیارها و مقرر کردن دیگر قوانین پایه، هماهنگ کردن دستورالعمل راهنما برای عملیات آب و هواشناسی در ایستگاه ها و پایگاه های دریایی و ساحلی از دیگر موارد مورد توافق آن ها است.
لایقی در پایان تصریح کرد: هماهنگی میان طرف ها در خصوص اقدامات لازم برای آموزش و دانش افزایی کارکنان در زمینه آب و هواشناسی دریای خزر از مواردی است که کشورهای حاشیه دریای خزر برای اجرای این موافقت نامه انجام می دهندآرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات