تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
دوشنبه 12 بهمن 1394 |

یکی از ساده ترین روش های ریزمقیاس نمایی آماری برونداد مدل های گردش کلی(GCM)، بکارگیری روش دلتا(Delta) یا عامل تغییر (Change Factor) است؛ بخصوص در این ایام که مدل LARS-WG برای سناریوهای جدید RCP به روز رسانی نشده، می تواند مورد استفاده فراوان قرار گیرد. عامل تغییر نسبت بین شبیه سازی های اقلیم آتی(Future projection) به اقلیم حاضر(Current climate) یک مدل گردش کلی است. در محاسبه این نسبت، داده های دیدبانی هیچ تاثیری ندارند. این نسبت برای فراسنج بارش بصورت ضربی(Multiplicative) و برای دما جمعی(Additive) است. در ادامه روش بدست آوردن دلتا یا عامل تغییر را برای بارش و دما توضیح می دهیم


الف-بارش: دو دوره نمونه مثلا 2100-2071 برای اقلیم آتی و  2010-1981 را به عنوان اقلیم حاضر در نظر بگیرید. برونداد خام مدلی که مد نظرتان است را بدون نیاز به هر گونه ریزمقیاس نمایی قبلی از سایت های مختلف ( این پست را ببینید) دریافت کنید. برای محاسبه مقدار عامل تغییر یا دلتای مربوط به بارش هر یک از 12 ماه سال، شما باید میانگین بارش هر یک از ماه های اقلیم آینده را به میانگین بارش ماه مشابه در اقلیم حاضر تقسیم کنید؛ به این صورت شما 12 تا عامل تغییر یا دلتا برای گریدی که ایستگاه شما در آن واقع است خواهید داشت. تا اینجای کار با داده های دیدبانی کاری نداشتیم؛ اما از این به بعد لازم است بارش هر ماه را تک تک ریزمقیاس کنید؛ مثلا ابتدا می خواهیم بارش ماه ژانویه دوره 2100-2071 را ریزمقیاس کنیم، برای اینکار عامل تغییر محاسبه شده برای ماه ژانویه(مثلا ممکن است شما عامل تغییر ماه ژانویه را 0.93 محاسبه کرده باشید که معنی است که بارش تمامی ماه های ژانویه دوره آتی 2100-2071 7 درصد نسبت به اقلیم حاضر 2010-1981 کمتر خواهد شد) را در تمامی مقادیر بارش 30 تا ماه ژانویه دوره 2010-1981 ضرب می کنید و عدد حاصل را به جای بارش 30 ماه ژانویه دوره 2100-2071 قرار می دهید. با این روش بارش اقلیم آتی را در مقیاس ماه دارید. این روش می تواند به شما برای بررسی خشکسالی های آتی (با شاخص SPI یا دیگر شاخص ها) و تغییر  پهنه های اقلیمی آینده کمک کند، اما از آنجا که ریزمقیاس نمایی در مقیاس ماه انجام شده نمی تواند برای پژوهش هایی که نیاز به داده های روزانه دارند، مورداستفاده قرار گیرد، مانند مطالعه رخدادهای حدی، بارش-رواناب و . . . برای ریزمقیاس نمایی روزانه باید عامل تغییر ماهانه را از داده های روزانه حساب کنید که لازمه آن داشتن برونداد مدل گردش کلی در مقیاس ماه می باشد. بقیه کار مشابه ریزمقیاس نمایی ماهانه است.

Prcpfut=Cf*Prcpobs

اگر داده های روزانه مدل گردش کلی را ندارید و می خواهید ریزمقیاس نمایی را در مقیاس روز انجام دهید، کار مقداری مشکل می شود. برای اینکار باید برونداد ماهانه مدل گردش کلی را برای دوره اقلیم حاضر(یا پیش بینی گذشته نگر)، مثلا دوره 2010-1951 یعنی 60 سال که قابل تقسیم به دو دوره 30 ساله است یا دو دوره 25 ساله مثلا دوره 2010-1961 داشته باشید و با بکارگیری برونداد مدل گردش کلی عامل تغییر را برای دوره 30 سال یا 25 سال دوم(یعنی 2010-1981 یا 2010-1986 )  بدست بیاورید. حال با ضرب عامل تغییر در داده های روزانه بارش دوره دیدبانی 30 یا 25 سال اول (منظور دوره دیدبانی 1980-1951 یا 1985-1961) به تفکیک ماه، داده های روزانه دوره 30 یا 25 ساله دوم را بدست آورید و نتایج را با داده های دیدبانی دوره دوم مقایسه کنید. اگر سری داده های تولید شده دوره دوم (یعنی 2010-1981 یا 2010-1986 ) با داده های دیدبانی شده بارش متفاوت بودند، در آن صورت عامل تغییر های ماهانه را آنقدر تغییر دهید تا تفاوت معنی داری بین داده های دیدبانی و تولید شده نباشد، حال این عامل های تغییر را حفظ کرده تا برای ریزمقیاس نمایی اقلیم آینده 2100-2071 استفاده کنید. در این روش در عمل ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید، مثلا ممکن است این روش ممکن است واریانس بارش روزانه را خوب تولید نکند، در آنصورت لازم است به نسبت ضعفی که این روش در تولید واریانس دارد، داده های روزانه آینده را متورم (Inflate)کنید.

 ب-دما: روش ریزمقیاس نمایی دما به روش عامل تغییر کم و بیش مشابه با بارش می باشد با این تفاوت که دما به صورت جمعی است. برای محاسبه مقدار عامل تغییر یا دلتای مربوط به دمای هر یک از 12 ماه سال، باید میانگین دمای هر یک از ماه های اقلیم آینده منهای میانگین دمای ماه مشابه در اقلیم حاضر گردد؛ به این روش 12 تا عامل تغییر یا دلتا برای گرید یا ایستگاه مورد نظر بدست می آید. حال عامل تغییر محاسبه شده برای هر ماه به تمامی مقادیر دمای 30 تا ماه دوره اقلیم حاضر جمع می شود.

Temfut= Temobs + Cf

منبع: وبلاگ دکتر ایمان باباییان


آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات