نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
یکشنبه 25 بهمن 1394 |

یک روش آماری برای ریزمقیاس نماییBCSDمی باشد که در ابتدا برای ریزمقیاس نمایی مکانی و زمانی پیش بینی مدل های هیدرولوژی به کار برده شد. این روش دارای دو مرحله تصحیح اریبی و تولید داده می باشد.

در مرحله تصحیح اریبی، مقادیر میانگین گیری شده ماهانه مدل گردش کلی(GCM) در دوره پایه (مثلا 1999-1950) با سری زمانی داده های دیدبانی شده شبکه ای در مقیاس مکانی و دوره زمانی مشابه مقایسه می شوند. سپس شبیه سازی های GCM در دوره آینده بر اساس نتایج مقایسه انجام شده تنظیم و تصحیح می شوند. نهایتا، به روش تولید داده (Weather Generator) سری زمانی داده های روزانه اقلیم آتی به روش تصادفی تولید می شوند. در این روش پیش بینی شونده و پیش بینی کننده یکی هستند، منتها مقیاس مکانی و زمانی آنها مختلف است، به عنوان مثال از داده های شبکه ای دمای مدل گردش کلی برای تصحیح داده ها و سپس ریزمقیاس نمایی در مقیاس ایستگاه به روش تولید داده استفاده می شود. پس از انجام تصحیحات مرحله اول بر روی برونداد شبکه ای مدل گردش کلی، مرحله دوم روش BCSD می تواند با استفاده از مدل LARS-WG انجام گیرد.

داده های BCSD ماهانه از این آدرس قابل دانلود هستند.

منابع:

Ahmed, K. (2011). Bias correction and downscaling of climate model outputs required for impact assessments of climate change in the U.S. Northeast. DigitalCommons@UConn, University of Connecticut Graduate School.

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic