تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


سه شنبه 11 اسفند 1394 |

نقش نیروگاه های برقابی در شرایط تغییرات اقلیمی حائز اهمیت می‌باشد. این اهمیت در دو بخش سازگاری با شرایط تغییرات اقلیم و همچنین جلوگیری از كاهش گازهای گلخانه ای است. این امر سبب می‌شود تا این نیروگاه ها نقش مهمتری را در توسعه پایدار و گسترش صنایع کم کربن و تولید انرژی پاك ایفا كنند


افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت‌های بشر سبب ایجاد پدیده گرمایش جهانی شده است. این امر عامل اصلی تغییرات اقلیم در سطح جهان اعلام شده و موجبات ایجاد بلایای طبیعی زیادی در جهان را فراهم کرده است. سیر فزاینده این تغییرات، گرمایش جهانی را به اصلی ترین تهدید کره زمین تبدیل کرده است. تلاش جهانی برای مقابله با این پدیده سالهاست که آغاز شده و در سال 2015 به اوج خود رسیده است. در حال حاضر سران بیش از 195 کشور جهان در پاریس گرد هم آمده اند تا تصمیمی جدی در خصوص جلوگیری از گرمایش جهانی بگیرند. این تصمیمات در قالب روشهای سازگاری با تغییرات اقلیم (Adaptation) و کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای (Mitigation) ارائه شده و سعی می‌کنند در این راستا از کلیه امکانات برای دستیابی به اهداف جهانی پیشنهادی (جلوگیری از افزایش دمای زمین بیش از 2 درجه سانتیگراد تا پایان قرن 21) سود برند.

تغییرات اقلیم موجب تغییرات هیدرولوژیکی، افزایش شدتهای جوی از یک سو شده و بدین ترتیب سازگاری با این شرایط را ضروری می سازد و از سوی دیگر، جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تولید برق از منابع غیر فسیلی را الزامی می نماید. این موارد پتانسیل مشارکت نیروگاه‌های برقابی را در توسعه پایدار افزایش می دهد. این نیروگاه‌ها می‌توانند با توجه به خصوصیات خود هم در سازگاری با تغییرات اقلیمی و هم در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نقش آفرینی کنند. در این یادداشت سعی می شود تا نیروگاه های برقابی از این منظر مورد بررسی قرار گیرند.

ضرورت مدیریت منابع آب می‌تواند دلیلی برای تغییر نقش نیروگاه‌های برقابی باشد.

کشورهای در حال توسعه وابستگی شدیدی به تولیدات کشاورزی آبی دارندکه به میزان زیادی به تغییرات هیدرولوژیکی وابسته اند. به طوری که می توان گفت که کشاورزی در این کشورها به نوعی گروگان تغییرات هیدرولوژیکی است. در این کشورها توانائی محدودی برای مدیریت آب اضافی که در اثر پدیده‌های جوی مختلف بوجود می‌آید وجود دارد. حتی شهرها هم به سبب ضعف زیرساختها، نمی‌تواند آب اضافی به وجود آمده را مدیریت نمایند. در نتیجه این حجم آب مازاد، به شکل سیل‌های مخرب این شهرها را در می نوردد. این در حالی است که درصورت وجود سازه های کنترل کننده وتنظیم کننده مناسب ، نه تنها میتوان از آثار مخرب سیل جلوگیری کرد، بلکه این امکان میسر می گردد تا با ذخیره آب اضافی، موجبات استفاده از آن به هنگام کمبود آب فراهم شود.

در کشورهای توسعه یافته، جهت حل این مشکل سنگ بنای طرح‌های بزرگ سدسازی در قالب انواع سد با منظور برقابی و غیر برقابی، دهه ها قبل تر گذاشته شده است و به طور فزاینده‌ای بازنگری‌های متعددی در خصوص بهره‌برداری از آنها انجام شده است. لذا با احداث سدهای برقابی و مدیریت صحیح در طراحی و بهره‌برداری از آن، می‌توان در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته نیز براین مشکل فائق آمد.

نیروگاه‌های برقابی نقشی دوگانه در خصوص چالش‌های ناشی از تغییرات اقلیم دارند.

این نیروگاه‌ها بزرگترین منبع در دسترس انرژی‌های تجدیدپذیر هستند، به علاوه آنکه به سبب تولید برق ازمنابع کم کربن، نقشی مهم در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند.

به طور مثال، افزایش سهم استفاده از انرژی برقابی از 24 درصد به 35 درصد، در ترکیب انرژی مصرفی در هندوستان، از انتشار سالیانه 138 میلیون تن CO2 ناشی از تولید همین میزان برق از نیروگاه‌های ذغال سنگی می‌کاهد. این مقدار برابر 5/8 درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای در هندوستان در سال 2015 است. در ایران نیز با افزایش 10% در میزان تولید انرژی برقابی در کشور و افزایش آن از 5% در حال حاضر به 15 % می‌توان سالانه از انتشار20 میلیون تن گاز گلخانه ای جلوگیری کرد.

در عین حال به طور غیر مستقیم، نیروگاه‌های برقابی موجب گسترش سایر انواع نیروگاه‌های تجدید پذیر نظیر نیروگا‌های بادی و خورشیدی می‌شوند. نیروگاه‌های بادی و خورشیدی با توجه به ماهیت تولید خود دارای قابلیت اطمینان (Reliability) کافی برای شبکه‌های برق به خصوص شبکه‌های برق نظیر شبکه برق ایران که به هم پیوسته می‌باشد، نیستند. نیروگاه‌های برقابی با ذخیره انرژی تولیدی این نیروگاه‌ها در ساعات غیر پیک و تبدیل آن به انرژی پیک به قابلیت اطمینان شبکه کمک می‌کنند. این امر به خصوص در مورد نیرو‌گاه‌های تلمبه‌ذخیره‌ای کاملاً مشهود است. در سال‌های اخیر با افزایش رشد تولید انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی)، احداث نیروگاه‌های تلمبه‌ذخیره‌ای نیز افزایش پیدا کرده است.

سدهای نیروگاه‌های برقابی در تطابق اقلیمی نقش دارند.

تغییرات اقلیمی تغییرات هیدرولوژیکی را تشدید می‌کند. عواقب این تغییرات در درازمدت، تغییر مقدار آب و افزایش تعداد بارش‌های سنگین است که سبب جاری شدن سیل می‌گردد. در کنار اینها چالش مدیریت منابع آب کمیاب در مقابل تقاضای فزاینده آن را نیز باید اضافه کرد. سازه های بهره‌برداری و مدیریت منابع آب برای عملکرد بهتر نیاز خواهند داشت تا خود را با تغییرات هیدرولوژیکی تطبیق دهند. این سازه‌ها اگر بتوانند با توجیه اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی آب را به صورت چندین ساله در خود ذخیره کنند بهتر قادر به انجام این مهم خواهند بود.در میان سازه‌های مختلفی که قادر به انجام این کار هستند، سدهای نیروگاه های برقابی بیشترین کمک را برای ایجاد چنین شرایطی می‌کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری:

نقش نیروگاه های برقابی در شرایط تغییرات اقلیمی حائز اهمیت می‌باشد. این اهمیت در دو بخش سازگاری با شرایط تغییرات اقلیم و همچنین جلوگیری از کاهش گازهای گلخانه ای است. این امر سبب می‌شود تا این نیروگاه ها نقش مهمتری را در توسعه پایدار و گسترش صنایع کم کربن و تولید انرژی پاک (بعنوان یکی از اصول مورد تاکید در سیاستهای کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری)، ایفا کنند.این اثرات عبارتند از:

  • افزایش دامنه حفاظت از محصولات کشاورزی درمقابل تغییرات هیدرولوژیکی و بلایای طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی
  • بهبود منافع تخصیص و تقسیم ناشی از مدیریت آب (شامل مدیریت خشکی و سیلاب)از طریق ذخیره آب و انجام یک سرمایه‌گذاری‌های چندمنظوره
  • قرار گرفتن نیروگاه‌های برقابی در استراتژی‌های تغییر ات آب و هوائی به سبب تولید انرژی با انتشار گاز گلخانه‌ای اندک
  • تاثیر قابل توجه روی هم‌افزائی میان نیروگاه‌های برقابی و سایر منابع تجدید پذیر انرژی مانند باد و خورشید که قابلیت اطمینان کمتری دارند.

محمد ابراهیم رئیسی-کارشناس انرژی و مدیریت کربن
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات