تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


جمعه 3 اردیبهشت 1395 |

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: با وجود بارش‌های اخیر، خشکسالی انباشته شده و بلندمدت همچنان در بسیاری از مناطق کشور حاکم است.

شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه کل کشور در ماه گذشته حدود 3 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی اسفند ماه بوده است، گفت: همه 31 استان کشور در ماه گذشته از حدود یک درجه تا 4.5 درجه سلسیوس گرم تر از شرایط طبیعی و مورد انتظار این ماه خود بوده‌اند.


وی با بیان اینکه استان‌های خراسان رضوی، زنجان و البرز گرم ترین استان‌های کشور در اسفند ماه بوده‌اند، اظهار کرد: این استان ها 4.5 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی اسفند ماه خود بوده‌اند، همچنین استان‌های هرمزگان 1.5 درجه، فارس 2 درجه و سیستان و بلوچستان 2.2 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی اسفند ماه بوده‌اند.

دما

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی افزود: استان تهران نیز در ماه گذشته حدود 4 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی بوده است.

فاتح در ادامه با اشاره به فصل زمستان و اینکه کل کشور در این فصل حدود 2 درجه گرم تر از حد طبیعی این فصل بوده است، گفت: مشابه اسفند ماه، در فصل زمستان نیز تمامی استان‌ها با دمایی بالاتر از میانگین بلند مدت زمستان روبرو بوده اند؛ به طوری که خراسان رضوی 3.2 درجه، البرز 3 درجه و زنجان 2.9 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی مورد انتظار زمستان خود بوده اند. همچنین استان تهران در زمستان 2.6 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی در فصل زمستان بوده است. همچنین استان تهران در زمستان گذشته 2.6 درجه سلسیوس گرم تر از حد طبیعی این فصل خود بوده است.

وی در مورد پیش بینی سه ماه آینده دمای کشور با اشاره به گزارش منتشرشده توسط پژوهشکده اقلیم شناسی بیان کرد: دمای مناطق شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور در فصل بهار در حد نرمال خواهد بود وپیش بینی دمای سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد برای مناطق مرکزی، شرقی، جنوب شرقی و بخش هایی از جنوب کشور حاکی از آنست که این مناطق طی سه ماه بهار حدود نیم تا یک درجه گرم تر از حالت طبیعی فصل بهار خود خواهند بود.

وی درباره پیش بینی سه ماه آینده دمای کشور با اشاره به گزارش منتشر شده توسط پژوهشکده اقلیم شناسی وابسته به سازمان هواشناسی کشوربا بیان اینکه دمای مناطق شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور در فصل بهار در حد نرمال خواهد بود، اظهارکرد: پیش بینی دمای سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد برای مناطق مرکزی، شرقی، جنوب شرقی و بخش هایی از جنوب کشور حاکی از آنست که این مناطق طی سه ماه آینده حدود نیم تا یک درجه گرم تر از حالت طبیعی فصل بهار خود خواهند بود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی هواشناسی در ادامه به وضعیت خشکسالی کشور با توجه به شاخص spi کوتاه مدت اشاره کرد و گفت: بر مبنای شاخص کوتاه مدت و یک ماهه، بسیاری از مناطق کشور به ویژه مناطق مرکزی و جنوبی کشور شامل استان های قزوین، همدان، مرکزی، قم، تهران، اصفهان، سمنان، چهارمحال و بختیاری، فارس و بخش های وسیعی از استان های کرمان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی دچار خشکسالی خفیف تا شدید هستند.

خشکسالی کوتاه مدت

وی اظهار کرد: برمبنای همین شاخص و در کوتاه مدت، بخش هایی از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و شرقی و مازندران ترسالی خفیف تا متوسط را تجربه کرده اند و بقیه مناطق کشور شرایط طبیعی و نرمال داشته‌اند.

فاتح با اشاره به شاخص spi هفت ساله در مورد وضعیت خشکسالی کشور تاکید کرد: عمده مناطق کشور با نگاه بلندمدت از خشکسالی انباشته شده رنج می برند و این خشکسالی‌ها هنوز از حافظه مناطق مختلف کشور پاک نشده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی با بیان اینکه عمده مناطق نیمه جنوبی، مرکزی و شرقی کشور با خشکسالی بلندمدت و انباشته درگیر هستند، افزود: حتی در شمال کشور و در مناطقی از مازندران، البرز و قزوین خشکسالی انباشته شده و بلند مدت وجود دارد.

فاتح با اشاره به اینکه در همین بررسی بلندمدت و هفت ساله مشخص شده که شمال آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و بخش هایی از گیلان و گلستان با ترسالی مواجه بوده اند، درعین حال خاطرنشان کرد: با وجود تمام بارش‌های اخیر کشور، خشکسالی انباشته شده و بلندمدت همچنان در بسیاری از پهنه‌های کشور حاکم بوده و از اینرو نباید تصور کنیم به صرف بارش‌های کوتاه مدت مشکلات کم آبی و بحران آب کشور ریشه کن شده است.

وی در خاتمه عنوان کرد: خشکسالی انباشته شده در کوتاه مدت و با بارش‌های مقطعی اگرچه تعدیل می‌شود ولی به طور اساسی رفع نخواهد شد. از این رو اتخاذ همه تمهیدات لازم برای مواجهه منطقی با شرایط اقلیمی کشور و کمبود منابع آب و بهره برداری هوشمندانه از منابع محدود آبی کشور باید همچنان در دستور کار همه آحاد جامعه باشد.

خشکسالی بلند مدت


آخرین مطالب

» کتاب آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم ( شنبه 28 اسفند 1395 )
» تحلیل فضایی و پردازش داده های رقومی در مخاطرات محیطی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ توسط دانشگاه خوارزمی در شهر تهران استان تهران برگزار می شود. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» کتاب آب و هوای سینوپتیک ایران ( سه شنبه 3 اسفند 1395 )
» چاپ و انتشار کتاب آموزش کاربردی ENVI ( پنجشنبه 28 بهمن 1395 )
» "کتاب خشکسالی و حاصلخیزی خاک" ( چهارشنبه 13 بهمن 1395 )
» لغو موقت سخنرانی (تحلیل فضایی و پردازش داده های رقومی در مخاطرات محیطی) ( دوشنبه 6 دی 1395 )
» سخنرانی علمی به همراه معرفی نرم افزارهای تحلیل فضایی(آمارفضایی) ( شنبه 4 دی 1395 )
» کارگاه آموزشی ( پنجشنبه 25 آذر 1395 )
» راه اندازی کانال طرح ملی تغییرات آب و هوا در تلگرام ( شنبه 20 آذر 1395 )
» انتشار کتاب مدل های آب و هواشناسی ( جمعه 12 آذر 1395 )

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات