نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
شنبه 18 اردیبهشت 1395 |

مدل ریمن ابتدا توسط ماتزاراکیس ابداع شد و سپس توسط انجمن مهندسان آلمان (VDI) در سال 1998  توسعه داده شد. این مدل شار تابش را در محیط های ساده و پیچیده و بر مبنای چند پارامتر مختلف شامل دما، رطوبت، سرعت باد و تابش موج بلند و کوتاه خورشیدی محاسبه می کند. در نهایت این مدل دمای تابشی خورشید را بر روی بالانس انرژی انسان در یک فعالیت نرمال با پوشش عادی تخمین می زند. 

خروجی مدل می تواند برای شاخص های حرارتی و آسایش بیوکلیماتیک مثل دمای معادل فیزیولوژیک (PET)، دمای مؤثر استاندارد (SET) و یا میانگین دمای پیش بینی شده در نظرسنجی (PMV) به کار برده شود. مدل ریمن بر اساس چند ویژگی اقلیمی مثل دما و رطوبت و... و وضعیت گرمایشی یک انسان عادی در شرایط درون محیط بسته و یا شرایط فضای باز اجرا می شود.

اگر محقق رویکرد اقلیمی به موضوع داشته باشد می تواند نتایج PET، SET، PMV را به طور ماهانه و فصلی مورد نقد قرار دهد و اگر نگاه او طراحی محیطی و شهری باشد می تواند فاکتور منظر آسمان و آسایش حرارتی محیط های شهری و طبیعی را از این مدل استخراج و مقایسه کند. در روش کار آماری و برای اجرای مدل در صفحه اول پنجره نرم افزار اطلاعاتی را به شرح زیر وارد می کنید:


صفحه اول پنجره نرم افزار اطلاعاتی را به شرح زیر وارد می کنید:

1- در بخش Data and Time اطلاعات ماه مورد مطالعه را وارد کنید مثلاً اگر آوریل 2010 را کار می کنید در کادر اول بنویسید 15/04/2010 بعد در کادر دوم روز مربوط به سال را بنویسید 105 یعنی صدوپنجمین روز سال که می شود همان 15 آوریل.

2- در بخش Geographic Data در کادر اول نام ایستگاه مثلاً Abadan را بنویسید در کادر Lon طول جغرافیایی ایستگاه آبادان را 48.25 بنویسید در کادر Lat عرض جغرافیایی آبادان را 30.36 بنویسید و در کادر Altitude  ارتفاع ایستگاه مذکور را 6.6 بنویسید.

3- در بخش Current Data به ترتیب از کادر بالا متوسط های ماهانه پارامترهای اقلیمی دمای هوا، فشار بخار اشباع، رطوبت نسبی، سرعت باد را متناسب با همان واحدهایی که در نرم افزار مشاهده می کنید به ترتیب برای ماه های سال مورد مطالعه استخراج می کنید و وارد می کنید مثلاً در اینجا همان آوریل را در نظر بگیرید این اطلاعات ماهانه فقط برای آوریل 2010 استخراج شده و در این نرم افزار وارد می شوند. در ادامه در کادر پنجم متوسط ماهانه ابری بودن هوا را به نسبت n از 8 وارد می کنید مثلاً طبق داده های ایستگاه سینوپتیک آبادان 50 درصد روزهای ماه آوریل (به طور حدودی و متوسط) ابری می باشد پس در نرم افزار عدد 4 را وارد کنید یعنی نسبت چهارهشتم یا همان 50 درصد. دو کادر آخر مربوط به نسبت تابش است که در اینجا لازم نیست چیزی وارد کنید.

4- در بخش Personal Data حالت پیش فرض باقی بماند و همینطور در بخش Clothing هم حالت پیش فرض باقی بماند. در پایین صفحه هم سه شاخص مورد مطالعه PET، SET و PMW حتماً تیک خورده باشند.

 5- حال شما به راحتی با فشار کلید New که در سمت راست صفحه زیر بخش Calculation قرار دارد یک صفحه جدید txt باز می کنید که اگر آن را در صفحه کامپیوتر به طور فول اسکرین مشاهده کنید که مقادیر سه شاخص مورد مطالعه را خواهید دید. این ارقام در واقع نشان دهنده مقادیر روز 15 ماه آوریل 2010 است که شما می توانید به حساب ماه آوریل هم بگذارید.

 6- شما همین کارها را برای تمام ماه ها به طور جداگانه انجام می دهید. اما مقادیر شاخص را باید با یک استانداری مقایسه کنید تا متوجه شوید در کدام ماه ها به لحاظ سه شاخص آسایش دمایی وجود دارد. برای این منظور در جدول شماره 1 در مقاله اینجانب استانداردهای PET ارائه شده اند که برای دو شاخص دیگر هم کاربرد دارد.

Assessment of bioclimatic comfort conditions based on Physiologically Equinalent Temperature (PET) using the RayMan Model in Iran

در این مقاله با تأکید بر وضعیت آسایش دمایی، به محاسبه شرایط آسایش بیوکلیماتیک ایران پرداخته شده بود. برای این منظور، مقادیر ماهانه دمای معادل فیزیولوژیک (PET) به تفکیک داده های 30 ساله 48 ایستگاه سینوپتیک کشور در نرم افزار RayMan محاسبه شده سپس با استفاده از روش های زمین آمار GIS  و بر پایه داده های توپوگرافی رقومی DEM نقشه های ماهانه و سپس نقشه ترکیبی سالانه تولید شده بود. پس حال نوبت به این می رسد که محقق بخواهد داده های آماری ماهانه PET را به نقشه های فضایی تبدیل کند فرض کنید برای یک ایستگاه مثل آبادان در بازه زمانی 1996 تا 2005 داده های لازم در مدل ریمن را دارید و مراحل زیر را انجام دهید:

1- کافی است به طور ماهانه میانگین داده ها را استخراج کنید که می شود 12 سری داده های میانگین برای ایستگاه آبادان.

2- حال 12 بار داده های میانگین مثلاً دما و طوبت و ... را در پنجره اصلی مدل وارد می کنید بعد کلید New را می زنید و در پنجره باز شده همه نتایج PMV، PET و SET را مشاهده و یاداشت می کنید. به همین ترتیب برای 12 ماه سال به طور میانگین  در بازه بلند مدت 10 ساله شما 12 جدول PET و 12 جدول SET و 12 جدول PMV دارید. برای ادامه مثلاً PET در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید PET به دست آمده برای هر ماه نشان دهنده میانگین PET در دوره آماری 10 ساله شما از 1996 تا 2005 برای ایستگاه آبادان است.

3- فرض کنید همین داده های میانگین را بر 4 ایستگاه دارید. به همین ترتیب داده های میانگین هر ایستگاه را هم محاسبه کرده و به ترتیب PET میانگین ماهانه هر ایستگاه را تولید می کنید. در این حالت شما 12 خروجی PET برای هر کدام از 4 ایستگاه دارید که حالا باید آنها را در GIS وارد کنید و با روش درونیابی مثل IDW یا کریجینگ به صورت فضایی بر روی نقشه و برای هر ماه به طور جدا تولید کنید. در نهایت می توانید 12  نقشه فضایی ماهانه را هم در GIS با عملگر Map Calculator با هم به طور جبری تلفیق کنید.

4- در حالتی که یک ایستگاه دارید فقط کار آماری کردید و داده های ماهانه مثلاً ایستگاه آبادان را با هم و با جدول استاندارد آسایش دمایی مقایسه می کنید اما در حالتی که داده های شما برای 4 ایستگاه و بیشتر مطرح است شما باید درونیابی فضایی کنید و اینجا حتماً GIS لازم است.

5- گاهی چون داده های ایستگاهی محدود بوده و یا منطقه مورد مطالعه کوچک است درونیابی های معمول GIS ممکن است پهنه های متناسبی را ارائه نکند آنگاه شما می توانید از روش های درونیابی پیشرفته تر زمین آماری مثل CoKriging (با دخالت فایل ارتفاعی DEM) استفاده کنید و یا اینکه به صورت کارشناسی از خطوط تراز برای نتایج پهنه بندی تان استفاده کنید. پیشنهاد بهتر این است که در مقیاس های کاری مثل شهرستان و... از همان ابتدا داده های گرید و شبکه اقلیمی مثل اسفزاری (ایرانی) یا آفرودیت (جهانی) استفاده شود.

نویسنده:دکتر منصوری دانشور
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic