تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
سه شنبه 11 خرداد 1395 |

 داده های ثبت شده از ایستگاههای استاندارد سنجش جهانی دی اکسید کربن نشان می دهند که غلظت دی اکسید کربن به نقطه بی بازگشتی رسیده است. برای نخستین بار غلظت دی اکسید کربن در سال 2013 همزمان با فعالیت آتشفشانی به بیش از PPm 400 رسید که در ایستگاه مانالوا ثبت شد. در نیمکره شمالی بر اساس چرخه فصلی، غلظت دی اکسید کربن به طور معمول در تابستان کاهش یافته ولی در زمستان افزایش می یابد؛. اما شواهد نشان می دهند که با افزایش غلظت دی اکسید کربن، کره زمین به نقطه بی بازگشت 400 ppm رسیده است و دیگر نبایستی انتظار کاهش غلظت دی اکسید کربن را از مرز مذکور را داشت.
در آینده ای نه چندان دور کره زمین به سمتی پیش خواهد رفت که غلظت کلی دی اکسید کربن در آن هرگز پایین تر از PPm 400 نخواهد آمد. اندازه گیریهای بدست آمده از دو ایستگاه مهم واقع در Gape Grim استرالیا و دیگری در نیمکره شمالی حاکی از آن است که غلظت دی اکسید کربن پایین تر از PPm 400 نمی باشد.پروفسور جیمز باتل، مدیر بخش پایش جهانی  سازمان هواشناسی  و اقیانوس شناسی ملی آمریکا در مصاحبه ای با گاردین اینطور گفته که: " ما در حال ورود به ناحیه جدیدی می باشیم".

زمانیکه دی اکسیدکربن از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی بداخل اتمسفر پمپ می شود، چرخه فصلی بدست آمده دارای نوساناتی در غلظت دی اکسید کربن می باشد که سرانجام در کمتر از غلظت PPm 400 متوقف خواهد شد.برای نخستین بار در سال 2013 ایستگاهی در هاوایی بدلیل فعالیت آتشفشانی غلظت میانگین ماهانه دی اکسید کربن را در ایستگاه مانالو  بالای PPm 400 در ثبت کرد. در نیمکره شمالی چرخه فصلی بزرگی وجود دارد که در آن، غلظت دی اکسید کربن در تابستان کاهش ولی در زمستان افزایش می یابد. بنابراین در هر سال، زمانی وجود دارد که غلظت دی اکسید کربن به کمتر از PPm 400 می رسد. بعد از آن، غلظت افزایش می یابد تا جاییکه در مارس 2015 میانگین ماهانه جهانی غلظت دی اکسید کربن به بیش از PPm 400 افزایش یافت.این چرخه فصلی در نیمکره جنوبی کمتر مشهود است بطوریکه سطح اتمسفری دی اکسید کربن به سختی پایین می آید که معمولا این کاهش در ماههای تابستان رخ می دهد.

دانشمندان می گویند که: اکنون مسئله این نیست که انتشار جهانی داریم. ما می توانیم رشد انتشار جهانی را کاهش دهیم اما غلظت دی اکسید کربن را نمی توان کاهش داد. حتی اگر انتشار را متوقف کنیم باز هم گرمایش زیادی خواهیم داشت.

در ایستگاه  مونالو در هاوایی، مقدار غلظت دی اکسید کربن به بیش از PPm 400 رسیده است که این مقدار هرگز پایین تر نخواهد آمد. به گفته باتلر پیش بینی این امر بسیار مشکل است که مجددا به مقدار واقعی نزدیک شویم.

در این اثنا از اواخر سال گذشته، میانگین جهانی پس از کنترل چرخه فصلی به بیش از PPm 400 رسیده است.به گفته باتلر فقط یک پاسخ برای حل این مشکل وجود دارد آنهم توقف استفاده از  سوختهای فسیلی است.

همچنین باتلر تاکید می کند که این مقدار دی اکسید کربن در گرمایش آینده کره زمین تاثیر انکار ناپذیری دارد که باعث افزایش دمای اقیانوسها نیز می شود. چنین غلظتی از دی اکسید کربن نشان دهنده تسلط تغییر اقلیم بر کره زمین  است.
آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات