تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
جمعه 28 خرداد 1395 |

با توجه به پیچیدگی های سامانه اقلیم و حلقه های بازخوردی مثبت و منفی بی شمار آن، عدم قطعیت مدلسازی ها امکان ایجاد یک چشم انداز دقیق از تغییرات مقادیر بارش، دما و سایر پارامترهای اقلیمی در آینده میان مدت و بلند مدت را فراهم نمی کنند. به ویژه در جایی که اثر برخی چرخه های طبیعی همچون چرخه انتشار طبیعی گاز متان از سطح زمین هنوز به درستی در مدلسازی ها دخالت پیدا نکرده اند. در اینجاست که ضرورت دارد پژوهش های اقلیمی به جای تکرار واقعیت غیر قابل انکار افزایش دما (چنانکه IPCC به صراحت بر آن تأکید دارد) با حرکت به سمت تولید سناریوهای محتمل از آینده، روند تحولات نوظهور اقلیمی و مکانیسم های محرک و پیشران آن را ارائه دهند.


آینده پژوهی اقلیم باید به دنبال سناریوهایی باشد که با تشخیص فرصت ها و تهدیدهای آینده، آمادگی بخش های مختلف جامعه را در رویارویی با آنها افزایش داده و در عین استفاده از اقدامات کاهنده اثرات تهدید کننده، امکان سازگاری و انطباق با فرصت های احتمالی را فراهم آورد. در نهایت باید خاطرنشان کرد که عرصه مطالعات آینده پژوهی در حوزه اقلیم ایران به جای آشکارسازی مجدد تغییر اقلیم، نیازمند تدوین سناریوهای قوی با توجه به مکانیسم های احتمالی در آینده خواهد بود تا به هنگام شرایط نوظهور، آگاهی علمی کافی در برابر آسیب ها و سازگاری های لازم وجود داشته باشد. برای مثال یکی از مهمترین عرصه های پژوهش برای تدوین سناریوهای آینده تغییر اقلیم در ارتباط با آینده نگاری اثرات شاخص های النینو و لانیا بر اقلیم ایران است تا در شرایط تشدید اثرات آنها بدون آشفتگی تئوریک، امکان بیان صحیح استراتژی های کاهش اثرات و سازگاری فراهم گردد. در غیر این صورت به جای مطالعات علمی آینده نگارانه، این شایعات هستند که پیشتاز بیان آینده های محتمل برای اقلیم ایران خواهند بود.
منبع: بخشی از مقاله دکتر منصوری دانشور
آخرین مطالب

» کتاب پردازش تصاویر ماهواره ایی با MATLAB ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» کارگاه(رایگان): چگونه یک پژوهشگر موفق شوید ( چهارشنبه 17 خرداد 1396 )
» عنوان کارگاه(رایگان): پردازش تصاویر ماهواره ای در Arc MAP ( چهارشنبه 17 خرداد 1396 )
» مبانی آسیپ پذیری خشکسالی-سعید جوی زاده-عادل سلیمانی و سارا کاویانی ( سه شنبه 9 خرداد 1396 )
» چاپ کتاب"مقدمه ای بر اقلیم آسایش حرارتی و شاخص های آن" ( یکشنبه 20 فروردین 1396 )
» کتاب آموزش کاربردی سامانه نمایش و تحلیل شبکه در هوا و اقلیم ( شنبه 28 اسفند 1395 )
» تحلیل فضایی و پردازش داده های رقومی در مخاطرات محیطی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ توسط دانشگاه خوارزمی در شهر تهران استان تهران برگزار می شود. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» کتاب آب و هوای سینوپتیک ایران ( سه شنبه 3 اسفند 1395 )
» چاپ و انتشار کتاب آموزش کاربردی ENVI ( پنجشنبه 28 بهمن 1395 )
» "کتاب خشکسالی و حاصلخیزی خاک" ( چهارشنبه 13 بهمن 1395 )

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات