نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالابه منظور اطلاع در خصوص ابعاد مختلف یک مساله اقلیمی در فضای مجازی جستجو می نمودم که به مطلبی جالب از دکتر ایمان باباییان عزیز برخورد نمودم لذا به جهت مهم  و اساسی بودن مساله،عینا آن مطلب را باز نشر می نمایم باشد که متولیان امر فکری نمایند!!!

  هنگامی که من در سال 1368 هنوز مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی فیزیک بودم، قراردادی بین سازمان هواشناسی کشور و دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف منعقد شد که موضوع آن حل عددی معادلات حرکت برای پیش بینی وضع هوا بود. شاید این اولین اقدام برای ورود به حوزه حل عددی معادلات دینامیکی وضع هوا بود. هر چند در همان مقطع در موسسه ژئوفیزیک نیز اقداماتی در این زمینه می شد. . . .

        

 اگر دقیقا به خاطر داشته باشم، حدود یک دهه بعد یعنی سال 1377یک هیئت چینی از سازمان هواشناسی آن کشور که تخصص آنها در زمینه پیش بینی بود از سازمان هواشناسی کشور در تهران و مرکز ملی اقلیم شناسی (سر فرصت در باره تراژدی این مرکز نیز مطلبی خواهم نوشت) در مشهد بازدید کردند. در اثنای این بازدید گزارشی از پیش بینی عددی وضع هوا در لایه میانی جو (500 میلی باری ارائه شد. آنها از پیشرفت های کشورمان در این زمینه متعجب شده بودند.

بعد از تلاش های فوق الذکر برخی فعالیت های انفرادی در زمینه حل عددی معادلات پیش بینی هوا صورت گرفت، ولی از آنجا که هیچکدام آنها بصورت برنامه ریزی و مدیریت شده نبودند، نهایتا تغییرات بینادی را در این حوزه بوجود نیاوردند.

اما اکنون بیش از دو دهه از اولین اقدام برای حل عددی معادلات حرکت هوا در کشور می گذرد. با کمی اغماض می توانیم بگوییم اولین اقدام ها و تلاش ها ی ما در این زمینه با کشورهای آسیای جنوب شرقی همزمان بود. اما چرا آنها با چنان سرعتی در این زمینه پیشرفت نمودند که برخی از آنها جزء کشورهای پیشرو و تراز اول دنیا هستند ولی ما در صورت عدم دریافت داده های مدل های جهانی پیش بینی از مراکز بین المللی، هنوز قادر به پیش بینی وضع هوا حتی برای 120 ثانیه آینده (گام زمانی معمول مدل های عددی) بر اساس داشته های خودمان نیستیم. به راستی با توجه به وضعیت بین المللی کشورمان و مسئله تحریم ها، اگر امکان دسترسی به سرورهای مراکز بین المللی پیش بینی عددی برای دانلود روزانه برونداد مدل های جهانی از ما سلب شده و این حوزه نیز مشمول تحریم ها گردد، چگونه می توان پیش بینی وضع هوا را برای چند روز آینده صادر کرد؟ آیا با خود فکر کرده ایم که کشورمان به چه معضل بزرگی در زمینه پیش بینی و پیش آگاهی وقوع بلایای جوی و اقلیمی مواجه خواهد شد؟ و چه حجم عظیمی از خسارات جانی و مالی بر کشورمان در مناطق آسیب پذیر وارد خواهد شد؟ این مسئله با توجه به پدیده گرمایش جهانی و تغییر در رفتار اقلیم کره زمین، که متمایل به افزایش رویدادهای حدی جوی و اقلیمی است، تشدید می شود. آیا حتما یک بلیه وحشتناک جوی و اقلیمی بایستی رخ دهد تا دولت به فکر اهمیت هواشناسی بیافتد؟ ( مطابق آنچه که بعد از سیل گلستان در سال 1381 رخ داد و اعتبار رادارها و نوین سازی هواسناسی تصویب شد) و سازمان هواشناسی پی به اولویت های اساسی خود ببرد؟

        واقعیت اینست که ما در این حوزه به شدت وابسته به خارج از کشور و مراکز بین المللی هستیم. اگر یک روز داده های مدل های جهانی پیش بینی عددی (موسوم به داده های شرایط مرزی) را از خارج از کشور نگیریم، نمی توانیم حتی برای یک دقیقه آینده هم پیش بینی دهیم چه برسد به یک هفته یا چند ماه آینده. انسان وقتی تاسف اش بیشتر می شود که می بیند در کشوری که نوابغ بسیار زیادی در حوزه های مختلف از جمله ریاضی و فیزیک به دنیای علم تحویل داده است، هنوز معضل تامین داده های شرایط مرزی برای اجرای مدل های منطقه ای پیش بینی عددی وجود دارد. امیدواریم مسئولین ذیربط از جمله  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شناخت بیشتر موضوع ضمن کمک به سازمان هواشناسی در زمینه فائق آمدن به این معضل، حمایت های لازم بودجه ای را برای حل این مشکل به عمل آورد. متاسفانه اگر تاریخچه ایجاد صنعت خودروی کشورمان را نیز با کشورهای آسیای جنوب شرقی (کره جنوبی، ژاپن و چین و . . ) مقایسه نماییم، آنهم سرنوشت غم انگیزی چون هواشناسی دارد. شک نکنیم در سایر حوزه ها نیز همینطور عمل کرده ایم. به راستی چرا ما که در گذشته های نه چندان دور رهبری  علمی دنیا را داشته ایم، اینچنین دچار عقب ماندگی شده ایم؟

         اگر سرمان را بلند کنیم و با دقت به اطراف مان نگاهی بیافکنیم، آن چیزی که بیش از همه دارای روشنایی خیره کننده ای است، قابلیت ها و توانمندی های بسیار بالای محققان و جوانان این مرزوبوم است. این قابلیت ها تشنه مدیریت و برنامه ریزی هستند. نگذاریم تشنگی رمق آنها را بگیرد.

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic