تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: محمود خسروی |
سه شنبه 24 مرداد 1391 |

پدیده گردوغبار رویدادی طبیعی است و در بخش‌هایی از جهان كه دارای مناطق خشك و بیابانی وسیع هستند ایجاد می‌شود. این پدیده كه كیفیت هوا و عمق دید را كاهش می‌دهد می‌تواند
مركز سلامت محیط وكار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی توصیه‌هایی درباره چگونگی كاهش اثرات پدیده گردوغبار بر سلامت انسان منتشر كرد.

گردوغبار و تنفس
ذرات گردوغبار از نظر اندازه كاملا متفاوت هستند و از ذرات درشت (غیر قابل تنفس) تا ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می‌شوند. ذرات درشت گردوغبار حداكثر می‌توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا كنند اما ذرات ریز می‌توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ كنند. ذرات ریزتر اثرات نسبتاً مهمی بر سلامت انسان می‌گذارند. بیشتر ذراتی كه در پدیده گردوغبار حضور دارند از نوع درشت یا غیر قابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی‌كند. ولی ممكن است در افرادی كه سابقه بیماری‌های تنفسی دارند مانند مبتلایان به آسم و آمفیزم مشكلاتی ایجاد نماید.


تماس با گرد و غبار و اثرات آن بر سلامت
متداول‌ترین نشانه‌هایی كه طی یك پدیده گردوغبار مشاهده می‌شود تحریك چشم‌ها و راه‌های هوایی فوقانی است.
در زمان بروز پدیده گردوغبار، گروه‌های پرخطر كه ممكن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند، عبارتند از: نوزادان، كودكان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و برونشیت و آمفیزم، بیماران قلبی.
قرارگرفتن این افراد در معرض گردوغبار ممكن است، واكنش‌های حساسیتی و حملات آسم را تشدید كند، مشكلات تنفسی حادی را ایجاد كند، در ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی موثر باشد، طول عمر را كاهش دهد. قرار گرفتن طولانی در معرض ذرات منتقله توسط هوا می‌تواند مشكلات تنفسی و ریوی و احتمالا بیماری‌های قلبی ایجاد كند.
در زمان بروز پدیده گرد و غبار چه باید كرد؟
اقدامات احتیاطی زیر می‌تواند به شما كمك كند تا خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ كنید و اثرات نامطلوب این پدیده را بر سلامت خود به حد اقل برسانید:
از فعالیت درخارج از منزل اجتناب كنید. اگر الزاما بایستی در هوای آزاد فعالیت كنید زمان آن را به حداقل ممكن كاهش دهید.
از ورزش سنگین به ویژه اگر دارای مشكلات تنفسی و آسم هستید خودداری كنید.
در خانه یا محیط‌های بسته بمانید و درها و پنجره‌ها را بسته نگاه دارید. درصورت امكان در اماكن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.
اگر دارای آسم هستید یا نشانه‌هایی مانند كوتاهی تنفس، سرفه و خس خس كردن و درد قفسه سینه را مشاهده كردید برنامه درمانی خود را دنبال كنید و اگر نشانه‌ها برطرف نشد با پزشك خود مشورت كنید.
ایمنی در شرایط بروز پدیده گرد و غبار
در زمان بروز این پدیده میزان دید به سرعت كاهش می‌یابد. اگر در چنین شرایطی در جاده هستید و كاهش عمق دید بر توانایی دید شما تاثیر می‌گذارد آهسته‌تر برانید و در صورت لزوم با توجه كامل به علایم راهنمایی و رانندگی تا بر طرف شدن شرایط حاد، اتومبیل خود را در نقطه امنی متوقف نمایید. اگر اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع است آن را در وضعیت چرخش مجدد هوا قرار دهید تا گرد و غبار ورودی به اتومبیل شما كاهش یابد. توجه به این موارد می‌تواند در كاهش اثرات جانبی گرد و غبار موثر باشد:
برای جلوگیری از آلودگی مواد غذائی و آب آشامیدنی استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذائی آماده مصرف ضروری است. لازم است مواد غذائی قبل از نگهداری در یخچال از ذرات و گرد و غبار زدوده شوند. برای كاهش تماس با گرد و غبار در محیط زندگی، نظافت روزانه توصیه می‌شود.
آیا استفاده از ماسك در زمان بروز گرد و غبار به ما كمك می‌كند؟
ماسك‌های كاغذی معمولی و دستمال نمی‌توانند جلوی ورود ذرات ریز گرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند و بنابراین استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. ماسكهای ویژه‌ای كه با عنوان 1P و 2 P عرضه می‌شوند برای این شرایط تا حدی مناسب است. در استفاده از ماسك باید به نكات زیر توجه كرد:
پوشیدن آنها باعث احساس گرما شده و معمولا راحت نیست. اگر ماسك بطور كامل اطراف بینی و دهان را نپوشاند، مثلا برای افرادی كه محاسن بلندی دارند و راه نفوذ برای هوا باقی باشد، تاثیرچندانی ندارد. این ماسك‌ها آلاینده‌های گازی هوا مانند منوكسید كربن را نمی‌گیرد. تنفس با استفاده از ماسك از حالت معمولی دشوار‌تر است و افراد دارای سوابق بیماری قلبی عروقی و تنفسی باید با پزشك خود مشورت نمایند. استفاده از این ماسك‌ها برای افراد سالمی كه به ناچار باید در زمان بروز پدیده گرد و غبار در بیرون بمانند، قابل توصیه است.


منبع: خبرگزاری ایسناآرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات