نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: محمود خسروی |
سه شنبه 31 خرداد 1390 |

كارشناس بهداشت پرتوهای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، آسیب‌های جدی پوستی و چشمی را از عوارض تشعشعات پرتوی فرابنفش عنوان و توصیه كرد در شرایطی كه این شاخص در حد بسیار خطرناك قرار دارند مردم تا حد امكان از منزل خارج نشوند.

مهندس علی گورانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این كه انسان به طور طبیعی در معرض تعداد حجم زیادی از تشعشعات قرار دارد، گفت: به طوری كه بیش از 80 درصد پرتوگیری‌های انسان از طبیعت اتفاق می‌افتد. بر این اساس عمده‌ترین آسیبی كه از تشعشعات انسان را تهدید می‌كند، آسیب ناشی از محیط طبیعی است كه یكی از اصلی‌ترین آنها خورشید است.

وی یكی از عمده‌ترین منابع پرتوگیری طبیعی انسان را خورشید عنوان كرد و گفت: پرتوی فرابنفش (UV) یكی از عمده‌ترین تشعشعاتی است كه از نور خورشید به انسان تابیده می‌شود. درپرتوی فرابنفش نور خورشید طیف گسترده‌ای فركانس شامل UVA، UVB و UVC وجود دارد. انرژی UVC به سطح زمین نمی‌رسد و لایه ازن آن را حذف می‌كند. انرژی UVB نیز تا حدود زیادی حذف می‌شود اما انرژی UVA تقریبا حذف نشده به زمین می‌رسد. بنابراین انسان حجم زیادی از UVA از خورشید دریافت می‌كند.

گورانی ادامه داد: زمانی كه تشعشع UVA به مدت طولانی تابیده ‌شود آسیب‌های جدی به بدن و عضوهای سطحی مانند چشم، وارد می‌كند. در ایران نیز از آنجا كه به این موضوع پرداخته نشده و مردم آموزش‌های لازم را دریافت نكرده‌اند در نتیجه آسیب‌های جدی در این خصوص متوجه مردم می‌شود. بر این اساس ایران جزو كشورهایی است كه سرطان پوست و آسیب‌های چشمی به آب مروارید در آن به شدت بالاست.

وی افزود: به این ترتیب یكی از هزینه‌های پنهانی كه به مردم تحمیل می‌شود پول‌هایی است كه صرف بیماری‌های پوستی می‌شود. در مجموع بیش از 70 درصد مشكلاتی كه گفته شد مربوط به پرتو ماوراءبنفش است. از طرف دیگر ایران نیز از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار دارد كه در چهار نقطه كشور شدت پرتوگیری ماوراءبنفش بالاست.

گورانی ادامه داد: در دنیا نیز آسیب‌های ناشی از پرتوی ماوراء بنفش به همین شكل است اما بسیاری از كشورها اقداماتی را در این زمینه انجام داده‌اند از جمله آن كه جایگاه‌های سازمانی و شرح وظایف را مشخص كرده‌اند و دستگاه‌های سنجش این انرژی را از مدت‌ها پیش در كشورشان به كار گرفته‌اند. به این ترتیب مردم با آموزش‌های ارایه شده از شدت پرتوگیری در مكان‌های مختلف اطلاع دارند و مسایل حفاظتی مورد لزوم را رعایت می‌كنند.

وی با اشاره به استاندارد بین‌المللی شاخص‌های UV گفت: بر اساس استانداردهای بین‌المللی از عدد 2 تا عدد 11 برای پرتوی فرابنفش شاخص در نظر گرفته شده است به طوری كه عدد كمتر از 1 پرتوگیری كم، اعداد 3 تا 5 پرتوگیری متوسط، اعداد 6 تا 7 پرتوگیری زیاد، اعداد 8 تا 10 پرتوگیری خیلی زیاد و اعداد بزرگ‌تر از 11 پرتوگیری به شدت زیاد عنوان می‌شود.

كارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت افزود: بر اساس این اعداد یك سری حفاظت‌ها نیز تعریف شده است. در پرتوگیری كمتر از 2 باید از عینك و كرم‌های ضد آفتاب استفاده شود. این حداقل حفاظتی است كه می‌توان داشت. در شاخص 3 تا 5 استفاده از عینك، كرم و كلاه ضروری است و هر كدام از وسایل باید شرایط خاص خود را داشته باشند. در پرتوگیری‌های زیاد، خیلی زیاد و بیش از حد زیاد باید از عینك، كرم ضد آفتاب، كلاه و چتر استفاده شود. نكته قابل توجه آن است كه در پرتوگیری‌های بیش از حد زیاد (بزرگ‌تر از 11) توصیه می‌شود كه افراد تا حد امكان از منزل خارج نشوند؛ به ویژه از ساعت 10 صبح تا 16 بعدازظهر. در صورت خروج از منزل نیز باید حفاظت‌های لازم را انجام دهند.

وی در پایان با بیان این كه شاخص پرتوی فرابنفش در هر استان با استان دیگر متفاوت است، گفت: فاكتور محافظتی ماوراءبنفش در پارچه‌های مصرفی نیز موضوعی است كه جای بحث دارد و تاكنون در كشور به آن پرداخته نشده است. به این ترتیب فاكتور حفاظتی در پارچه‌ای نسبت به پارچه‌ دیگر متفاوت است به همین دلیل قیمت این پارچه‌ها متفاوت است.
لطفاً ادامه مطلب را ببینید

دوشنبه 30 خرداد 1390 |

تصویری از توفان شدید گردو غبار که در  روز چهارشنبه 24/01/1390 از غرب خلیج فارس تا شرق خزر گسترده شده و پیشانی آن تا ترکمنستان هم رسیده است. این تصویر را سنجنده مودیس که بر روی ماهواره آکوا نصب است برداشته است. گرد و غبار، شمال غرب خلیج فارس را کاملاً پوشانده است. منشأ این گرد و غبار بیابان های عربستان است.در این روز زبانه ای از کم فشار جنب قطبی بین دریای سیاه و دریای خزر کشیده شده که سراسر وردسپهر را پوشانده است. در تراز صد هکتوپاسکالی هسته ی کم ارتفاع مربوط به این زبانه در مختصات 40 درجه شرقی و 55 درجه شمالی مستقر است و در تراز 1000 هکتوپاسکال هسته کم ارتفاع بر روی شرق خزر دیده میشود. برقراری شیو ژئوپتانسیل از شبه جزیره عربستان به سوی خزر در سراسر وردسپهر سبب مکش گرد و غبار تا عمق دستگاه تنفسی کشور (کرانه های خزر) شده است.

 

توفان گرد و غبار

برای دیدن عکس با مقیاس بزرگتر روی آن کلیک نمایید

 


یکشنبه 29 خرداد 1390 |

اعضای محترم انجمن

با سلام

احتراما به اطلاع میرساند مجمع عمومی انجمن در تاریخ 24/6/1390 همزمان با کنگره جغرافیدانان ایران در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.


نویسنده: محمود خسروی |
یکشنبه 29 خرداد 1390 |

با تشکر از آقای سجاد امیدی که لینک زیر را معرفی نمودند:

ICBEC 2011
Dubai, UAE. December 28-30, 2011
www.icbec.org

Call for Papers

2011 2nd International Conference on Biology, Environment and Chemistry (ICBEC 2011) is the premier forum for the presentation of new advances and research results in the fields of theoretical, experimental, and applied Biology, Environment and Chemistry. The conference will bring together leading researchers, engineers and scientists in the domain of interest from around the world

.


نویسنده: محمود خسروی |
شنبه 28 خرداد 1390 |

Thu, June 16, 2011 10:27:42 PM
[Irienso-l] June 2011 ENSO Quicklook
From:
"products@iri.columbia.edu" <products@iri.columbia.edu>
To:khosravi_mh@yahoo.com 
3532933684.txt (1KB)

Dear Subscribers,

The International Research Institute for Climate and Society has recently
issued the June 2011 ENSO Quick Look which is available at:
http://iri.columbia.edu/climate/forecast/ENSO

The ENSO Quick Look provides a monthly summary of current and forecast ENSO
conditions and places current conditions in historical context.  The Quick Look
also contains links to a more detailed ENSO statement (the ENSO Update) which
provides a more technical discussion of current and forecast conditions.

Summary:

Since the ending of the moderate to strong La Niña episode in early May, neutral
conditions have prevailed. For the June-August season currently in progress,
there is an approximately 9% probability for returning to La Niña conditions, a
84% probability for remaining in neutral conditions, and a 7% probability for
the development of El Niño conditions. Neutral conditions are the most likely
scenario throughout the remainder of 2011, although development of El Niño
conditions or re-emergence of La Niña conditions cannot be ruled out.

Please distribute this notice to any who may be interested in the material.

We welcome your feedback on these products.

The IRI Forecast Team


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات