نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


چهارشنبه 23 اسفند 1391 |

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سازمان پس از انتشار یک پژوهش جدید بر اساس 30 سال ثبت مجموعه داده‌های سطح زمین و داده‌های جدید پیشرفته ماهواره اعلام کرد: رشد گیاهی در عرض شمالی زمین بطور فزاینده‌ای شبیه به عرض سبزتر جنوبی است.این تصاویر نشان می‌دهند که چگونه شرایط شدید نیمکره جنوبی در حال تغییر بوده و مناطق یخزده قدیمی قطب اکنون با رشد چمن‌های سبز پرپشت و درختان همراه شده‌اند.یک تیم بین‌المللی از دانشمندان دانشگاهی و سازمان ناسا، ارتباط میان تغییرات در دمای سطح و رشد گیاهی را از عرض 45 درجه شمالی به اقیانوس قطب بررسی کردند.


نویسنده: حسن ذوالفقاری |
چهارشنبه 23 اسفند 1391 |

 به گفته محققان، اگرچه هر دو قطب زمین در طول زمستان پدیده کاهش ازن را تجربه می‌کنند اما تخریب لایه ازن در قطب شمال خفیفتر و با طول عمر کوتاهتر از قطب جنوب است. دلیل آن، این است که سه جزء مورد نیاز برای واکنش‌های شیمیایی تخریب کننده ازن شامل کلر ناشی از کلروفلوئوروکربن‌های ساخت دست بشر، دماهای بسیار سرد و نور خورشید معمولا همزمان در قطب شمال وجود ندارند اما در سال 2011 تمرکز ازن در جو قطب شمال حدود 20 درصد کمتر از حد میانگین بود. در حالی که کلر در استراتوسفر قطب و شرایط جوی غیر رایج، انتقال ازن هدایت شده با باد را از مناطق شمالی مسدود کرده بود، مقصر اصلی در این میان دماهای بسیار پائین غیرعادی بود.

به گفته پژوهشگران، بیشترین تخریب لایه ازن در قطب شمال درون یک به اصطلاح گرداب قطبی رخ می‌دهد که منطقه‌ای از بادهای مدور پر سرعت است که در پاییز تشدید شده و توده هوا را در درون گرداب منزوی می‌کند که باعث سردتر شدن آن می‌شود.

5-931.jpg


سه شنبه 22 اسفند 1391 |

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان گفت: مصوبات جلسه رفع مشکلات آب مختص شرق اصفهان نبود، چرا که خشکسالی زاینده‌رود تمام جغرافیای استان را درگیر کرده است.

 محسن صرامی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: مجمع نمایندگان اصفهان مدیریت خود را در بحران ملی و کشوری مسئله آب نشان داد، اگرچه در زمینه تنویر افکار عمومی درباره نقش نمایندگان در بحران اخیر کم‌کاری‌هایی را شاهد بودیم. وی با بیان اینکه پیش از این واقعه نیز مجمع نمایندگان اصفهان چند جلسه مختلف برای آب برگزار کردند، افزود: با اتحاد اعضای مجمع نمایندگان برخی پروژ‌ه‌ها در سطح کلان و ملی برای رفع مشکل آب به راه افتاده است، چرا که ما به‌صورت متحد جلسات منسجمی را با حضور مقامات عالی کشور برگزار کردیم و این دغدغه‌ها به واسطه آیت‌الله مظاهری به دفتر رهبر معظم انقلاب رسید.


نویسنده: محمود خسروی |
دوشنبه 21 اسفند 1391 |

هفته‌ی گذشته و همزمان با تنش‌های اجتماعی پیش آمده در شرق استان اصفهان که منجر به تخریب تأسیسات انتقال آب زاینده رود به یزد و شکستن لوله‌ی اصلی آب توسط کشاورزان منطقه ورزنه شد، یادداشت مفصلی را با عنوان "خطر خشکسالی در مدیریت منابع آب" نوشتم که در این نشانی[1] قابل بازیابی و مطالعه است. حرف اصلی‌ام در یادداشت مورد اشاره آن بود که هرچند، خشکسالی و کاهش ریزش‌های آسمانی، همواره و به صورت بالقوه می‌تواند یک تهدید و محدودیت برای طرح‌های توسعه و توانمندی بوم‌شناختی کشور به شمار آید؛ امّا آنچه خطرناک‌تر می‌نماید، سوءمدیریت یا نبود مدیریت در بخش آب کشور است که از آن تعبیر به "خشکسالی در مدیریت منابع آب" کردم؛ فرآیند پس رونده و خطرناکی که نه‌تنها کارمایه‌های مالی و انسانی را به هدر می‌دهد، بلکه برشتاب رخداد بیابان‌زایی هم در کشور افزوده و ممکن است دورنمای جنگ آب را در ابعادی درون مرزی و محلی تسریع بخشد. اینک کارشناسان کارگروه منابع آب در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت بحرانی سفره‌ها و اندوخته‌های آب زیرزمینی کشور در همین اسفندماه سال جاری منتشر کرده‌اند که آشکارا مهر تأیید دیگری می‌زند بر ادعای نگارنده مبنی بر آن که چیزی که خطرناک‌تر است؛ نابخردی، نادانی و ضعف حاکم بر عرصه مدیریت منابع آب کشور بوده و نه کمبود ذاتی ریزش‌های آسمانی در سرزمینی که در کمربند خشک جهان استقرار یافته است.

مطابق این گزارش، تعداد چاه‌های حفر شده در کشور طی هفده سال گذشته (از 1374 تا 1391) از 336 هزار حلقه با 93 درصد افزایش به 650 هزار حلقه رسیده است؛ در حالی که میزان تخلیه یا ظرفیت برداشت آب در این مدت فقط 26 درصد رشد داشته است. آن هم در شرایطی که طی شش سال اخیر، به رغم افزایش شمار چاه‌ها، میزان برداشت عملاً ثابت مانده است. به عبارت دیگر افزایش تعداد چاه‌ها ضمن مصرف انرژی بیشتر، نتیجه‌ای جز کاهش آبدهی یا خشک شدن دیگر چاه‌ها، چشمه‌ها و کاریزهای کشور دربر نداشته، به نحوی که متوسط آبدهی سالانه‌ی هر حلقه چاه از حدود 174 هزار متر مکعب در دهه شصت به نصف یعنی حدود 44 هزار متر مکعب کاهش یافته است؛ رخدادی که آشکارا علاوه بر نزول ضریب پایداری بوم‌شناختی (اکولوژیکی) کشور، سبب کاهش سطح زیرکشت و غیراقتصادی شدن تولیدات بخش کشاورزی را فراهم کرده و خواهد کرد.

نگران‌کننده‌تر آن که این روند سبب شده تا به رغم اجبار دولت مبنی برای کاستن از تراز منفی سطح آبخوان‌های کشور در طول سه برنامه پنج‌ساله‌ی سوم، چهارم و پنجم، اینک – در انتهای دومین سال از اجرای برنامه پنج ساله پنجم توسعه- میزان این بدهکاری از رقم 5.1 میلیارد متر مکعب در دهه‌ی هفتاد به بیش از 9 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است. به نحوی که در 499 دشت از مجموع 609 دشت یا محدوده مطالعاتی کشور، آثار نگران‌کننده افت فاحش سطح آب زیرزمینی تا 3 متر در سال آشکار شده است.

همان طور که ملاحظه می‌شود، پول بسیار فراوانی هزینه شده، نیروی انسانی قابل توجهی به کارگمارده شده، سازه‌های زیادی ساخته شده، انرژی برق و سوخت فسیلی هنگفتی مصرف شده، اما حاصل آن نه تنها به تولیدی پایدار و درخور منجر نگردیده و نتوانسته تا کاربران بخش کشاورزی را به درآمد سرانه‌ی بیشتری برساند، بلکه بر میزان بدهکاری بوم‌شناختی ایران از منظر آنچه در غالب معیارهای اکولوژیکال فوت پرینت یاد می‌شود، به طرز چشمگیری هم افزوده است.

چه سندی از این گویاتر که نشان می‌دهد: ما با فقدان یک نقشه راه یا مدیریتی بخردانه در بخش آب کشور روبرو هستیم؟ و چرا آنها که در وزارت نیرو مسئولیت داشته و دارند در طول دو دهه‌ی گذشته سکوت کرده و یا با انفعالی کامل، اجازه دادند تا کار به این نابسامانی بزرگ و جبران‌ناپذیر برسد؟ اگر حاصل این شیوه‌ی مدیریتی را نوع خطرناک‌تری از «خشکسالی» ننامیم، پس شما به من بگویید که چه نامی برازنده‌ی این تاراج شگفت‌انگیز و غمبار کارمایه‌ها در اندوخته‌های آبی وطن است؟

مطلبی از مهندس درویش در پایگاه خبرآنلاین


دوشنبه 21 اسفند 1391 |

تاریخ برگزاری: 2013-04-25T08:005 اردیبهشت 1392
تاریخ برگزاری میلادی: 2013-04-25
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان وشركت هم اندیشان محیط زیست فردا

محل برگزاری: همدان - دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
وضعیت کنفرانس: در حال پذیرش مقاله

hاطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبیرخانه: 09184421281
فکس دبیرخانه:
ایمیل: confere.cleanenergy@gmail.com
وب‌سایت: http://www.iscconferences.ir/303
تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1391/12/28
اعلام نتایج داوری اصل مقاله: 1392/1/14
مهلت ثبت نام:   1392/1/18
صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic