نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: عباس مفیدی |
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 |

The Hottest Spot on Earth!

هنگامی که بطور تصادفی مقاله زیر را در بولتن انجمن هواشناسی امریکا مشاهده نمودم بیش از هر چیزی و هرکسی به یاد استاد بزرگوارم پرفسور کردوانی افتادم که سال هاست بر این نکته پافشاری می کند که «لوت ایران قطب گرمای زمین» است.
آری استاد. بیابان لوت ایران قطب گرمای زمین است!!


بر اساس مطالعه بیشینه دمای سطح زمین برای یک دوره هفت ساله با استفاده از تصاویر مادیس، پژوهشگران دانشگاه مونتانا نشان دادند که بیابان لوت در جنوب شرق ایران گرم ترین نقطه زمین است.

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 |

کارشناسان مطالعات آب و هوایی در آمریکا می‌گویند آلودگی هوا در ایالت‌های شرقی آمریکا موجب شکل گیری یک «چاله گرمایی» شده است که این چاله نیز به نوبه خود عامل تغییر در بروز پیامدهای تغییرات جوی در این منطقه است.(ایسنا)


نویسنده: محمود خسروی |
شنبه 23 اردیبهشت 1391 |

اداره کل هواشناسی استان چهار محال و بختیاری در اقدامی ارزشمند با تعریف نرم افزاری منوهای ویژه امکان دستیابی طبقه شده به عناصر اساس اقلیمی 180 ایستگاه کشور را برای دانشجویان و دانش پژوهان فراهم آورده است.ضمن پاسداشت این اقدام ارزنده در ادامه مطلب لینک زیر شما را به این صفحه هدایت می نماید.پس از انتخاب عنصر مورد نظر و استان دلخواه برای ایستگاههای محدوده استان امکان مشاهده آمار با فرمت TXT فراهم است.

لینک دسترسی

نویسنده: محمود خسروی |
جمعه 22 اردیبهشت 1391 |

دره مرگ امریکا،العزیزیه لیبی یا گندم بریان کویر لوت ایران
اخیراً در یکی از سایت های خبری مطلبی درباره گرمترین نقطه ایران درج شده است.گویا قبلاً استاد دکتر کردوانی در این رابطه نقطه نظرهایی داشته اند.جهت بررسی مسئله هر دو نقطه نظر را درج نموده ایم:

ماهواره ها گرم ترین نقطه ی زمین را شناسایی کرده که از العزیزیه لیبی هم که پیش از این گرم ترین مکان اعلام شده بود، گرم تر است.

به گزارش سرویس بین الملل سایت خبری تیک TIK.IR، در ۱۳ سپتامبر ۱۹۲۲، دمای ۱۳۶ درجه فارنهایت در منطقه مذکور از لیبی ثبت شد. اما هم اکنون بررسی زمین شناسی گروه “لندست” امریکا نشان می اند که دمای ۱۵۹ درجه فارنهایت در سال ۲۰۰۵ در کویر لوت ایران ثبت شده است.

گرم ترین نقطه روی زمین

این گروه زمین شناسی آمریکایی با استفاده از سنسورهای مادون قرمز به چنین یافته ای دست پیدا کرده اند.

پژوهشگران دانشگاه مونتانا هم با تحقیق بر روی اطلاعات ماهواره “لندست” دریافته اند که بالاترین درجه ی ثبت شده در روی زمین از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در کویر لوت بوده است.

در همین رابطه:

گفتگوی مشروح مهر با اقای دکتر کردوانی/ چاله مرکزی لوت؛گرم ترین نقطه زمین/ کویر بزرگترین معدن اشتغالزایی است.

گفتگوی مشروح مهر با اقای دکتر کردوانی / آبروی علم کویر را نریزید/ گندم بریان گرمترین جای زمین نیست.


نویسنده: محمود خسروی |
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 |


در سال سال آبی جاری (از مهر تاکنون) ، گیلان و سیستان و بلوچستان به عنوان پربارش ترین و کم بارش ترین استان های کشور گزارش شده اند.
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، بارش های استان گیلان در این مدت به 884 میلی متر رسیده است.
بارش استان گیلان در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 46 درصد و در مقایسه با دوره درازمدت 42 ساله 24 درصد افزایش نشان می دهد.
پس از این استان، مازندران با 731 میلیمتر و گلستان با 524 میلیمتر بارندگی از ابتدای مهر تاکنون، دیگر استان های پربارش کشور گزارش شده اند.
بارش استان مازندران در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 62 درصد و در مقایسه با دوره درازمدت 42 ساله 26 درصد افزایش نشان می دهد.
میزان بارش استان گلستان در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال آبی گذشته 82 درصد و نسبت به دوره درازمدت 42 ساله 42 درصد افزایش نشان می دهد.
در سال آبی جاری ، استان سیستان و بلوچستان با 51 میلیمتر بارش کم بارش ترین استان بوده است.
بارش استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با سال آبی گذشته 32 درصد و در مقایسه با دوره درازمدت 42 ساله 47 درصد کاهش نشان می دهد.
از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در استان کرمان 66 میلیمتر بارندگی صورت گرفته است که این میزان بارش در مقایسه با سال آبی گذشته 46 درصد و نسبت به دوره درازمدت 42 ساله 47 درصد کاهش نشان می دهد.
از ابتدای سال آبی جاری تاکنون پس از سیستان و بلوچستان و کرمان، استان هرمزگان با 69 میلیمتر بارندگی، در رتبه بعدی استان های کم بارش کشور قرار گرفته است.
بارش 69 میلیمتری هرمزگان در مقایسه با با سال آبی گذشته و دوره درازمدت 42 ساله به ترتیب 50 و 58 درصد کاهش نشان می دهد.

صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic