نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


دوشنبه 31 تیر 1392 |

پدر کویر شناسی ایران در خصوص پیش‌بینی ناسا مبنی بر وقوع خشکی در ایران تا 30 سال آینده، اظهار کرد: این خشکی مربوط به وقوع خشکسالی هیدرولوژیکی در کشور است که تا دو سه سال آینده به وقوع خواهد پیوست و تا 60 سال ادامه خواهد یافت.
نویسنده: محمود خسروی |
یکشنبه 30 تیر 1392 |

با توجه به ثبت رکوردهای بی سابقه دما در روزهای اخیر در کشورمان و نواحی مختلف دنیا بخصوص آمریکا از دوستانی که در این رابطه و دلایل همدید ایجاد این مخاطره اطلاعاتی دارند تقاضا می شود نظرات و مطالب خود را برای درج  و استفاده سایر علاقمندان به اشتراک بگذارند.متاسفانه اینجانب به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارم.

یکشنبه 30 تیر 1392 |

نخستین سالروز درگذشت استاد محمد حسن گنجی، رییس خانه جغرافیا و از بنیانگذاران جغرافیای نوین و هواشناسی ایران و مرد سال هواشناسی جهان در سال ۲۰۰۱ در بیرجند برگزار شد.


یکشنبه 30 تیر 1392 |

خاطره تلخ قطعی آب به مدت 21 روز در سال گذشته و صفهای طولانی کنار تانکر های آبرسانی و بیدار خوابی برای ذخیره سازی آب تا پاسی از شب و همچنین خاموشی کولر ها در دمای 44 درجه به کابوس بسیاری از خانواده های هامون شهر در ایام تابستان و ماه مبارک رمضان تبدیل شده است.

نویسنده: حسین عساکره |
شنبه 29 تیر 1392 |

جناب آقای مهندس حسن شادمان، دانش آموخته کارشناسی ارشد اقلیم شناسی از دانشگاه زنجان می باشد. پایان نامه کارشناسی ارشد ایشان تحلیل همدید موج های گرمایی ایران زمین بوده است. ایشان بخشی از سوالات دکتر مسعودیان را براساس اطلاعات حاصل از پایان نامه خود به شرح زیر بیان داشته است. چون ایشان امکان فراخوانی شکل را در خبرنامه نداشته اند، بنده پاسخ ایشان را منعکس می کنم:

پیرو پرسش استاد بزرگوار، آقای پروفسور مسعودیان

گرم‌ترین روز گرمِ فراگیر کشور از آغاز سال 1340 تا پایان 1386، روز 20/ 4 / 1377 می­باشد. میانگین دمای بیشینه­ ایران‌زمین در این روز 7/ 40 درجه سلسیوس بوده است. گرم‌ترین نقطه­ کشور در دشت لوت با دمای 52 درجه و ناهنجاری 2 /10 درجه سلسیوس و سردترین نقطه­ کشور در کوه‌های تالش با دمای 7/ 23 درجه­ی سلسیوس و ناهنجاری 3/ 4- درجه، جای داشته­ اند. دیگر ویژگی­های دمایی این روز در نقشه­ ارائه شده؛ دیده می­شود.

در خور بیان است که مراد از روز گرم فراگیر، روزی است که دست­کم 30 درصد از گستره­ ی کشور به طور همزمان دماهای بیشینه­ ی برابر با صدک 90 یا بیش از آن، مربوط به همان نقطه و همان روز را تجربه کرده باشند. در روز 20 /4/ 1377،   6/ 50 درصد از پهنه­ ی ایران‌زمین چنین شرایطی را از سر گذرانده­ است.

شکل زیر توزیع مکانی دمای روز هنگام و نیز ناهنجاری دمای روز هنگام (دمای بیشینه) هر نقطه نسبت به هنجار دمایی بلند مدت همان نقطه را در تاریخ 20/ 4 / 1377 نشان می دهد:


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات