نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: محمود خسروی |
شنبه 30 آذر 1392 |

در تکمیل تحلیل های ارزشمند آقای موقری در رابطه با دلایل سرمایش و وقوع برف در عرض های پایین نیمکره شمالی مطلبی را در سایت صدای روسیه دیدم.مطلب جالبی است . در ادامه آن را درج کردم.در فرصتی مناسب تحلیلی از اثرات تغییر اقلیم بر ناهنجاریهای رویدادهای حدی زمستانی خواهم نوشت:

گرمایش جهانی زمین یا سرد شدن جهانی زمین

هواشناسان اعلام کردند که زمستان امسال در اروپا، یکی از سردترین آنها در ۱۰۰ سال اخیر خواهد شد. آنها وعده می دهند که در هفته های اخیر، زمانی که به اطلاعات بیشتری دست یابند، جزئیات کلی تری را ارائه کنند. در عین حال، تعدادی از دانشمندان عقیده دارند که دیگر نقاط جهان نیز با سرما روبرو خواهد شد. اما این شواهد، برعکس، آغازگر بروز پدیده ی گرم شدن زمین است .شنبه 30 آذر 1392 |همانطور که در خبرها شنیدید، جمعه هفته گذشته (13 دسامبر)، مصر و چندین کشور خاورمیانه پس از بیشتر از 100 سال، بارش برف را تجربه نمودند. در این پست کوشش خواهد شد بدون پرداختن زیاد به بحث تحلیلی، شرایط سینوپتیک منجر به وقوع بارش نمایش داده شود تا دوستان و اساتید بزرگوار برداشت و تحلیل خود را ارائه نمایند.

در شکل 1 نقشه ارتفاع ژئوپتانسیل سطح 500 میلی بار روز 13 دسامبر را می بینید. همانگونه که مشاهده می کنید، شاهد تکوین یک سامانه بندال امگای عظیم هستیم که از غرب اقیانوس اطلس تا شمال آسیا را در بالای عرض 50 درجه شمالی در برگرفته است. البته به دلیل محدودیت فضا و عدم امکان استفاده از نقشه های ساعتی از درج آنها خودداری نموده و تنها به نقشه های میانگین روزانه اکتفا شد. در صورتیکه اگر نقشه های ساعت های پایانی این روز را مشاهده کنید، بندال امگا را کاملا به شکل کلاسیک خود خواهید دید. از سوی دیگر هسته پرارتفاع مستقر بر روی کشور اتریش و همچنین هسته کم ارتفاع قرار گرفته بر روی شمال مصر و سوریه، تشکیل یک سامانه بندالی رکس داده اند. همچنین همان هسته پرارتفاع مستقر بر روی کشور اتریش با هسته کم ارتفاع دیگری بر روی شمال کشور موریتانی ایجاد یک سامانه بندال شار شکافته نموده اند.

شکل 1- نقشه ارتفاع  ژئوپتانسیل سطح 500 میلی بار روز 13 دسامبر 

در شکل 2 نقشه آنومالی دمای هوا برای سطح 500 میلی بار آورده شده است. همانگونه که مشخص است، سراسر منطقه از کاهش محسوس دما برخورار شده که در بخشهایی مانند شمال مصر حتی شاهد افت 15 درجه ای دما هستیم.

شکل 2- نقشه آنومالی دمای هوای سطح 500 میلی بار روز 13 دسامبر 

نقشه آنومالی ارتفاع ژئوپتانسیل سطح 500 میلی بار (شکل 3)، کاهش ارتفاع جو بر روی منطقه را نشان می دهد که حتی به 300- متر نیز می رسد که حاکی از شدت ناهنجاری و ناپایداری نسبت به سالهای گذشته است.

شکل 1- نقشه آنومالی ارتفاع  ژئوپتانسیل سطح 500 میلی بار روز 13 دسامبر 

تشکیل و حاکمیت سه سامانه بندالی به طور همزمان پدیده ای نسبتا نادر بوده و شاید بتوان استقرار این شرایط که باعث تداوم ریزش هوای بسیار سرد عرضهای بالا بر روی منطقه شده که با توجه به وجود رطوبت کافی در منطقه (دریای سرخ و مدیترانه) و حاکمیت و استمرار جو ناپایدار با توجه به وقوع بلاکینگ را عامل بارش برف در منطقه دانست. البته همانگونه که در ابتدای بحث ذکر کردم، هدف این مطلب تحلیل نبوده و صرفا نمایش شرایط موجود مد نظر بوده است. آنچه که گفته شد نظر شخصی بنده است که مسلما با اظهار نظر اساتید بزرگوار و صاحب نظر و دوستان عزیز، تحلیلی جامع و دقیق را در پی خواهد داشت.


نویسنده: حمیده افشارمنش |
شنبه 30 آذر 1392 |نویسنده: حمیده افشارمنش |
شنبه 30 آذر 1392 |

A Simple Stochastic Climate Model: Climate Sensitivity

I haven’t forgotten about this project! Read the introduction and ODE derivation if you haven’t already.

Last time I derived the following ODE for temperature T at time t:


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات