تبلیغات
اقلیم شناسان ایران
نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: محمد احمدی |
سه شنبه 31 تیر 1393 |

درود بر همه
همه ساله با توجه به رویدادهای انسو شاهد وردایی های آب و هوایی در غالب نقاط کره زمین از جمله کشورمان هستیم. از فروردین 93 فاز گرم انسو آغازگری داشته و تا کنون دمای میانگین مناطق گرمسیری اقیانوس آرام حدود یک درجه بیش از نرمال شده است. همچنین نسبت به سال گذشته نیز 1.5 درجه گرمتر است. با توجه به اثر مثبت بارشی النینو در غالب نقاط کشور امیدواریم شرایط بارشی به طور نسبی و موقت هم که شده طی یک سال آینده بهبود یابد. خوشبختانه دمای اقیانوس اطلس نیز با توجه به شاخص AMO در حال خنک تر شدن نسبت به چند سال گذشته می باشد. این سازوکار سبب افزایش شیو دمایی- فشاری روی منطقه در ماه های آینده می گردد.

این سیستم اطلاعات جغرافیائی قابلیت پردازش تصویر قابل قبولی دارد. شاید یکی از ویژگیهای مهم این سیستم قدرت تبادل اطلاعات آن با سایر نرم افزارهای سیستم اطلاعات جغرافیائی دانست. این نرم افزار بطور همزمان جهت مطالعات سنجش از دور و GIS کاربرد دارد و علاوه برآن امکان اضافه کردن توابع با نوشتن برنامه در آن وجود دارد. از این نرم افزار بعلت سادگی و قابلیتهای بالا دربرنامه های آموزشی نیز استفاده می گردد.

جهت آشنایی بیشتر با این نرم افزار می توانید به سایت اصلی آن مراجعه نمایید.

لینک سایت اصلی نرم افزار ILWIS


سه شنبه 31 تیر 1393 |

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه 17 سال است که ایران با خشکسالی مواجه است، گفت: سه استان کشور از جمله خراسان جنوبی، رضوی و سمنان در اوج خشکسالی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، «اسماعیل نجار» روز سه شنبه در حاشیه دومین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور در جمع خبرنگاران افزود: میزان خسارت خشکسالی در برخی استان ها بیشتر و در برخی استان ها کمتر است اما این سه استان از شدت خشکسالی بیشتری رنج می برند.

نویسنده: محمود خسروی |
سه شنبه 31 تیر 1393 |

سپهری راد دربخشی دیگر از سخنان خود با ذكر اینكه این مساله باید كارشناسی و ریشه‌یابی شود گفت: باید اول دید كه آیا واقعا نویزی وجود دارد یا خیر؟ و اگر وجود دارد چه عاملی باعث بروز نویز درسیستم‌های آنها شده است؟، چه بسا اصلا خود سیستم‌های آنها نویزایجاد می‌كنند و با یكدیگر تداخل دارند.
  سازمان هواشناسی به مجلس اعلام كرد كه به دلیل پارازیت‌ها نتوانسته توفان تهران را پیش‌بینی كند.

به گزارش انتخاب؛  سكینه عمرانی، عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی در این باره گفت: با قرائت این گزارش كمیسیون به این نتیجه رسید كه در قسمتی از این پرونده كه مربوط به پیش‌بینی توفان است، سازمان هواشناسی با توجه به نویزهای موجود در هوا و اختلال در دستگاه‌های آن چندان مقصرنیست، اما درمورد تاخیر در اطلاع‌رسانی این سازمان مقصر بوده و باید پاسخگو باشد.

وی افزود: در نهایت مقرر شد تا به سازمان «تنظیم مقررات رادیویی» برای رفع نویزهای مربوطه تذكر داده شود و حمایت‌های لازم برای تجهیز امكانات ضروری برای اطلاع‌رسانی دراختیار سازمان هواشناسی قرار گیرد.

عمرانی با اشاره به اینكه در این گزارش برخلاف گزارش‌های قبلی سازمان هواشناسی، حرفی از كهنگی و فرسودگی تجهیزات این سازمان به میان نیامده است، درپاسخ به اینكه چه نهاد یا مركزی عامل «نویز» را باعث اختلال در دستگاه‌های هواشناسی دانسته است نیز گفت: این نظر، از سوی مركز پژوهش‌های مجلس تایید شده است.

وی با تاكید براینكه، البته گزارش نهایی تهیه شده كمیسیون تا حدودی با دیده اغماض و چشم‌پوشی تلطیف شده و بیشتر جنبه حمایتی داشته است، گفت: نمی‌خواستیم گزارش به‌گونه‌یی باشد كه این تصور پیش‌ آید كه می‌خواهیم در مقابل نهادهای دولتی موضع‌گیری كنیم!

نویسنده: احمد روشنی |
سه شنبه 31 تیر 1393 |

به‌راستی نقش آب در تمدن گذشته ایران چه بوده است؟ و قیود زیست‌محیطی چه تنگناهایی برای زیست‌محیط اجتماعی- انسانی به‌وجود آورده است؟ و با پیدایش منابع نفتی و درآمد ناشی از آن چه فاجعه‌ای برای زیست‌محیط انسانی از نظر جمعیت و منابع آبی به‌وجود آمده است؟ و در آینده با چه مشکلی روبه‌رو خواهیم بود؟ این بررسی پاسخی کوتاه به این سوالات است.


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات