نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

همدلی و هم افزایی ملی و علمی
ایجاد کننده وبلاگ : محمود خسروی

Google

در اقلیم شناسان ایران
در كل اینترنت
ابزار پرش به بالا


نویسنده: مهران فاطمی |
یکشنبه 31 خرداد 1394 |

منشأ گرد و غبار هفته گذشته بیابان‌های جنوب‌شرق تهران بوده است.

به گزارش خبرآنلاین؛ تداوم وزش باد با سرعت نسبتا شدید در تهران، در هفته‌های اخیر تاثیر محسوسی بر کیفت هوای تهران داشته است. اگرچه بادهایی که در تهران می‌وزند اغلب عاملی موثر برای کاستن از غلظت آلاینده‌ها هستند اما بررسی ها نشان می‌دهد در هفته‌های اخیر، این بادهای شدید ریزگردها را از بیابان های اطراف تهران، به آسمان پایتخت آورده‌اند. با توجه به سرعت و جهت باد به نظر می‌رسد منشأ گردوخاک در تهران، به ویژه در روزهای میانی هفته گذشته بیابانهای جنوبشرق استان تهران بوده است.

بررسی شاخص کیفیت هوای تهران در هفته گذشته (روزهای 23 تا29 خرداد) حاکی از آن است که وزش بادهای نسبتاً شدید، 5 روز شرایط ناسالم برای گروههای حساس (یکشنبه تا پنجشنبه) و 2 روز سالم (شنبه و جمعه) را به همراه داشته است.

مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا از نتایج بررسی‌های این واحد درباره شاخص کیفیت هوا در هفته گذشته در تهران گفت و اعلام کرد که همچنان بادهای نسبتا شدید گرد و غبار و ریزگردها را از اطراف تهران جمع می کنند و به تهران می‌آورند.

نویسنده: احمد روشنی |
یکشنبه 31 خرداد 1394 |

تفسیر تصاویر راداری ابرها

ابتدا مختصری در مورد انواع بارشها توضیح داده میشود.

 

نوار بارش

اکوهای رادار از نوار جبهه ای بارش معمولا گسترده و در میزان شدت نسبتا یکسان هستند (لبه های این نوار کاملا تیز نیست). شدت بارش در چنین نوارهایی از سبک تا متوسط است.

 

رگبار از ابرهای کومولوس

اکوهای راداری از ریزش رگبارهای کومولوسی دارای لبه های تیز هستند. گستره بارش در این نوع ابرها از متوسط تا زیاد است.

...نویسنده: مهران فاطمی |
شنبه 30 خرداد 1394 |

انتشار کتاب کاربرد مدل های آماری در ارزیابی تغییراقلیم و آثار آن

کتاب "کاربرد مدل های آماری در ارزیابی تغییراقلیم و آثار آن" به تالیف آقای دکتر امیرحسین مشکوتی از سوی انتشارات دانشگاه آزاداسلامی واحد علوم تحقیقات به چاپ رسیده است.

در این کتاب پس از ارائه برخی مفاهیم کلیدی در مباحث مرتبط با مطالعات تغییراقلیم در فصل اول،  مروری کوتاه بر اهمیت آمار در مطالعات اقلیمی و روش های تقلیل خروجی مدل های جهانی اقلیم به مقیاس محلی در فصل دوم شده است. سپس در دو فصل سوم و چهارم ساختار مدل های LARS-WG و SDSM و چگونگی استفاده از آن ها شرح داده شده اند. همچنین سعی شده است با تهیه ضمائمی برای برخی مفاهیم آورده شده در متن اصلی توضیحاتی هرچند مختصر و در جهت روشن شدن هرچه بهتر موضوع، ارائه شود.
با سلام و درود

اولین همایش ملی بحران آب و مدیریت آن در مناطق خشک در 13 و 14 آبان ماه سال 1394 در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب رجوع کنید.


نویسنده: مهران فاطمی |
شنبه 30 خرداد 1394 |

هفدهم ژوئن برابر با بیست و هفتم خردادماه روز جهانی بیان زدایی بود. یادآوری این روز شاید تلنگری باشد از جانب زمین بر انسان هایی که روز به روز به گسترش بیابان هایش دامن می زنند و رنگ سبز زمین را به رنگ خاک درمی آورند.

مانند دیگر بخش های زیست محیطی ایران، بیابان ها، جنگل ها و دشت ها هم حال خوشی ندارند. جنگل ها می روند به سمت بیابان شدن، خشک شدن و خاکی شدن. فقط این نیست. جنگل و درخت که از بین برود، انسان ها مهاجر می شوند، حیوان ها می میرند، خاک تنها می شود و شروع به فرسایش می کند. خودش را به دست باد می سپارد و می شود ریزگرد و به دنبال انسان ها راه می افتد تا انتقام گیرد. انتقام تخریب خانه اش.


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
تگ های سایت
لینکدونی
صفحات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic